В последно време американците изразяват широко разпространено чувство на песимизъм, както сочат проучванията на Gallup и други социологически агенции в средата на октомври.
Въпреки тези настроения обаче икономическата реалност показва друга картина. 2023 г. се очертава да бъде по-силна в икономическо отношение, наподобявайки повече духа на Дядо Коледа, отколкото този на Скрудж.
Към края на 2022 г. съществуват опасения за повишаване на лихвените проценти, 6.5% годишна инфлация и значителен 19% спад на фондовия пазар. И все пак оттогава насам лихвените проценти се стабилизираха, инфлацията чувствително намаля до 3.2% към октомври, а на фондовия пазар се наблюдаваше оживление.
Първоначалните опасения за предстояща рецесия през 2023 г. намаляха след три последователни тримесечия на растеж на БВП, включително забележителното увеличение от 4.9% от юли до септември. Мерките на Федералния резерв, включително агресивното повишаване на лихвените проценти, първоначално предизвикаха безпокойство, но те спомогнаха за значителното ограничаване на инфлацията от пика ѝ от 9.1% през юни 2022 г. до сегашното ѝ равнище, близко до целта на Фед от 2%.
Налице е оптимистична перспектива по отношение на потенциалния ръст на печалбите, което може да подкрепи фондовите пазари. Неотдавнашните отчети за печалбите за третото тримесечие показват по-добри от очакваните резултати, което потенциално бележи възобновяване на възходящата тенденция след три тримесечия на спад на печалбите.
Освен това, въпреки дискусиите в Конгреса относно данъчни пакети, които биха могли да увеличат федералния дълг, законодателните действия намалиха прогнозирания дълг с $1.3 трилиона през следващото десетилетие. Това подобрение до голяма степен се дължи на двупартийния Закон за фискалната отговорност.
Въпреки че икономическите проблеми продължават да съществуват, включително високият личен дълг, животът от заплата до заплата за много хора и предизвикателствата, пред които са изправени малките предприятия в сравнение с големите корпорации, ако настоящата икономическа траектория продължи без рецесия, в съчетание с намаляващи лихвени проценти и контролирана инфлация, американците може да намерят повече причини за оптимизъм с наближаването на 2024 г.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.