Предварителната оценка на Бюрото за икономически анализи показа, че брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ е нараснал с 2.8% на годишна база през второто тримесечие, надминавайки прогнозите на икономистите, анкетирани от Bloomberg, за ръст от 2%.
Този показател е по-висок и от ревизирания растеж на БВП за първото тримесечие от 1.4%.
„Основният“ индекс на разходите за лично потребление, който изключва храните и енергията, нарасна с 2.9% през първото тримесечие, надхвърляйки прогнозите за 2.7%, но намалявайки спрямо увеличението от 3.7% през предходното тримесечие.
Публикуването на тези данни идва в момент, когато инвеститорите оценяват кога Федералният резерв може да започне да намалява лихвените проценти и дали централната банка може да намали инфлацията до целевото равнище от 2%, без да предизвика значителен икономически спад.
Към четвъртък пазарите напълно бяха оценили намаляването на лихвите от страна на Фед до края на заседанието му през септември.
Нийл Дута, ръководител на отдела за икономически изследвания в Renaissance Macro, отбеляза, че данните подкрепят идеята, че Фед може да си позволи да изчака. „При стабилно нарастващо частно вътрешно търсене няма спешна необходимост Фед да действа бързо. Юли остава подготвителна среща за септември“, написа Дюта.
BlackRock стартира 2025 г. с нетни постъпления в размер на $84 милиарда, задвижвани от рекордно търсене на нейните iShares ЕТF-и и нарастващ интерес към частните пазари.
Световните пазари бяха разтърсени, след като президентът Тръмп неочаквано обяви временно замразяване на търговските мита на САЩ, намалявайки ставките до 10% за следващите 90 дни.
Опасенията за неконтролируемия възход на криптовалутите накараха главния прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс да призове Конгреса за незабавна намеса.
Изненадана от неочаквано високите американски мита, Швейцария се ориентира все повече към Европа, тъй като глобалните съюзи стават все по-непредсказуеми.