Предварителната оценка на Бюрото за икономически анализи показа, че брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ е нараснал с 2.8% на годишна база през второто тримесечие, надминавайки прогнозите на икономистите, анкетирани от Bloomberg, за ръст от 2%.
Този показател е по-висок и от ревизирания растеж на БВП за първото тримесечие от 1.4%.
„Основният“ индекс на разходите за лично потребление, който изключва храните и енергията, нарасна с 2.9% през първото тримесечие, надхвърляйки прогнозите за 2.7%, но намалявайки спрямо увеличението от 3.7% през предходното тримесечие.
Публикуването на тези данни идва в момент, когато инвеститорите оценяват кога Федералният резерв може да започне да намалява лихвените проценти и дали централната банка може да намали инфлацията до целевото равнище от 2%, без да предизвика значителен икономически спад.
Към четвъртък пазарите напълно бяха оценили намаляването на лихвите от страна на Фед до края на заседанието му през септември.
Нийл Дута, ръководител на отдела за икономически изследвания в Renaissance Macro, отбеляза, че данните подкрепят идеята, че Фед може да си позволи да изчака. „При стабилно нарастващо частно вътрешно търсене няма спешна необходимост Фед да действа бързо. Юли остава подготвителна среща за септември“, написа Дюта.
Инфлацията в САЩ неочаквано се повиши до 3% през януари, което засили аргументите на Федералния резерв да действа предпазливо при намаляването на лихвените проценти, като същевременно оказа негативно влияние върху акциите и държавните облигации.
Американската данъчна служба (IRS) призова федерален апелативен съд да отхвърли иска на крипто предприемача Роуланд Маркъс Андраде, който оспорва издадените срещу него данъчни призовки. Според жалбата на Андраде, IRS не го е уведомила надлежно преди да поиска достъп до финансовите му записи. Предистория на казуса Историята започва през 2021 г., когато IRS стартира разследване срещу […]
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.