В неотдавнашни изявления икономистът Игор Липсиц предложи рязко различна гледна точка за руската икономика от положителната картина, която се рисува в докладите на Кремъл.
Липсиц подчерта, че официалните отчети не представят точно истинското икономическо състояние поради желанието да се успокоят властите.
Въпреки че докладите сочат 5.5% ръст на БВП през третото тримесечие след миналогодишния спад, Липсиц подчерта, че този ръст не е от полза за мнозинството руснаци. Много от тях се сблъскват с ниски заплати, утежнени от повишението на лихвения процент с 15% от страна на централната банка, целящо да стабилизира отслабващата рубла, което води до увеличаване на задлъжнялостта на гражданите.
Икономическата ситуация се изостря допълнително от високата инфлация, която през миналата година достигна 11.9%, а през тази се очаква да достигне 7.0-7.5%. Липсиц изчисли, че около 20 милиона руснаци, приблизително 14% от населението, са в бедност или на ръба на бедността. Официалната статистика разкри, че през второто тримесечие на настоящата година 15.7 милиона души са живели под прага на бедността.
В перспектива Липсиц очаква икономическа стагнация или значителен спад след предстоящите президентски избори, които се очаква да бъдат спечелени от Владимир Путин. Забележително е, че Липсиц наскоро напусна Московския университет HSE и от септември живее извън Русия, като се позова на прекратяването на договора му за дистанционна работа от страна на ръководството на университета.
Признат за своя учебник по икономика, използван в руските гимназии в продължение на две десетилетия, Липсиц се сблъска с противоречия, когато Министерството на образованието премахна книгата през 2019 г., позовавайки се на опасения за патриотичното ѝ съдържание.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.