Чамат Палихапития, милиардер в сферата на рисковия капитал, твърди, че икономиката на САЩ може да не е толкова здрава, колкото изглежда, предполагайки, че правителствените разходи са довели до голяма част от растежа, наблюдаван през последните години.
В неотдавнашен епизод на подкаста „All-In“ той посочи, че ако се премахне приносът на правителството към БВП, икономическият пейзаж ще изглежда много по-неблагоприятен.
Палихапития смята, че активността на частния сектор е била приглушена – мнение, което според него съответства на усещането му, че икономиката може би вече се намира в „слаба рецесия“.
Той отбеляза, че много компании отчитат отслабване на търсенето, въпреки че икономическите показатели на най-високо равнище създават впечатление за стабилност.
Според него основният проблем е, че правителственото потребление е подкрепило БВП, прикривайки стагнацията или свиването, с което се сблъскват частните предприятия.
Той отправя предупреждение, че разчитането в голяма степен на правителствените разходи за поддържане на икономическия растеж е неустойчиво и може да доведе до пазарно разочарование. Според него в един момент капиталовите пазари могат да отхвърлят този изкуствен стимул, което може да доведе до рязка икономическа корекция.
С развитието на глобалната динамика страните от БРИКС представиха нов важен съюз, който е готов да промени технологичното развитие.
Въпреки нарастващия оптимизъм за крипто пазара при новоизбрания президент Доналд Тръмп, банките в САЩ подхождат предпазливо към приемането на дигиталните активи.
В изненадващо нарушение на традицията новоизбраният президент Доналд Тръмп покани китайския президент Си Дзинпин да присъства на предстоящата му инаугурация, като по този начин оспори над стогодишния дипломатически протокол.
Пазарът на стабилни монети достигна значителен етап, като за първи път надхвърли $200 милиарда в обща пазарна капитализация.