Начало » Икономиката на Китай в беда – какво да очакваме?

Икономиката на Китай в беда – какво да очакваме?

19.08.2023 21:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономиката на Китай в беда – какво да очакваме?

По време на предстоящото си посещение в Пекин министърът на търговията на САЩ, Джина Реймондо, вероятно ще се сблъска с безпрецедентна молба от страна на своите домакини: помощ за справяне с проблемите на тяхната икономика.

Дългоочакваното посещение на Реймондо съвпада със задълбочаващия се икономически спад в Китай, характеризиращ се със значителен спад на износа, намаляване на чуждестранните инвестиции и забележимо нарастване на младежката безработица. Последните данни сочат, че някога могъщата икономическа сила в момента е изправена пред значителен спад.

С тази оценка се съгласяват както президентът Джо Байдън, така и китайският върховен лидер Си Дзинпин. По забележително откровен начин Си предупреди висшето си ръководство миналия месец за „новите трудности и предизвикателства„, пред които е изправена китайската икономика. Байдън повтори това мнение по-рано този месец, като намекна, че икономическите предизвикателства пред Китай могат да доведат до опасения за вътрешната стабилност на страната.

На исканията за потвърждение на времето на пътуването на Реймондо от страна на служители на Министерството на търговията все още не е отговорено. Говорителят на китайското посолство Лиу Пенгю отговори на запитванията за предстоящото посещение на Реймондо, като заяви, че „съответната информация ще бъде оповестена своевременно„.

Предстоящото посещение на Реймондо я поставя в сложна ситуация. В качеството си на ръководител на търговския отдел под ръководството на Байдън тя ще се застъпва за износа на САЩ, като същевременно може да бъде подложена на натиск от страна на китайските служители да облекчат дългогодишните търговски ограничения и мерките за намаляване на риска, които администрацията приложи през изминалата година. 

Тези мерки обхващат въведените през октомври ограничения за износ на съвременни полупроводници, както и неотдавнашната заповед на Байдън, която ограничава американските инвестиции в сектори на китайската икономика, включително квантови изчисления и изкуствен интелект.

Това посещение ще бъде наблюдавано отблизо и в залите на Капитолия. Законодателите поставят под въпрос стойността на пътуването на Реймондо, като се имат предвид ограничените резултати, постигнати при последните посещения на нейни колеги от кабинета. Има и предупреждения към нея да не дава сигнали за облекчаване на експортните ограничения, целящи да откъснат Китай от жизненоважни американски технологии като усъвършенствани микрочипове.

Предстоящото пътуване на Реймондо я поставя като най-новото попълнение в редицата високопоставени служители, изпратени в Пекин през последните месеци, за да стабилизират влошените двустранни отношения, предизвикани от инциденти като епизода с китайския шпионски балон през февруари, агресивната позиция на Китай спрямо Тайван и все по-оспорвания териториален спор с Филипините, съюзник на САЩ. 

Въпреки това държавният секретар Антъни Блинкен, пратеникът по въпросите на климата Джон Кери и министърът на финансите Джанет Йелън се завърнаха от посещенията си в Китай по-скоро с дипломатически любезности, отколкото с ангажименти за подобряване на поведението.

Дневният ред на Реймондо за дискусиите ѝ с китайските партньори вероятно ще включва постоянните опасения относно пречките пред достъпа до пазара на американските компании, както и неотдавнашната поредица от операции на китайските правоприлагащи органи, насочени срещу базирани в Китай операции на американски корпорации като Mintz и Bain & Company.

В изявление, публикувано миналата седмица, тя отбеляза, че това решение бележи „значителен напредък в насърчаването на обмена между хората, който е от съществено значение за нашите двустранни отношения„.

Източник: Politico

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Kraken стартира търговия с крипто деривати в целия Европейски съюз

Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.

21.05.2025 8:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Binance се противопоставя на съдебния иск на FTX, наричайки твърденията „неоснователни“

От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.

21.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай укрепва юана, докато дедоларизацията набира инерция

С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.

20.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.