Нарастващата икономическа несигурност тласка инвеститорите и централните банки към златото, като страховете от отслабването на щатския долар стимулират търсенето на благородния метал, според Даан Струйвен, съръководител на отдела за глобални проучвания на суровините в Goldman Sachs.
Говорейки за Squawk Box на CNBC, Струйвен подчерта, че опасенията относно икономическата стабилност и търговските политики са довели до скок в покупките на злато.
Докато цикличните суровини като петрола изпитват натиск, златото се възползва от повишения инвеститорски интерес и агресивното натрупване от страна на централните банки.
Цената на златото може да се покачи до $3,300 за унция до края на годината, като базовият сценарий на Goldman Sachs прогнозира цел в края на годината от $3,100.
Струйвен отбеляза, че позиционирането на инвеститорите остава сравнително чисто въпреки ралито, тъй като притоците на ETF са добавили 100 тона търсене само за месец.
Междувременно централните банки продължават да увеличават златните си запаси с безпрецедентни темпове, като покупките през януари достигат нива седем пъти по-високи от средните за периода преди 2022 г.
Този стремеж към златото отразява нарастващата загриженост относно безопасността на резервите в щатски долари и притежаваните от Министерството на финансите, сигнализирайки за по-широка промяна в начина, по който инвеститорите и институциите защитават своите активи.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.