Аржентина се смята за поучителна икономическа история, която често се използва за илюстрация на ужасите на лошото управление на бюджета.
Докато много от развиващите се пазари възприеха отговорни фискални и парични политики, пътят на Аржентина бе съпътстван от цикъл от фалити и хиперинфлация.
Неотдавнашните избори, които доведоха на власт Хавиер Милей, радикален популист, подтикват към размисъл. Икономическите предизвикателства пред Аржентина, които се коренят в държавните заеми, разхлабените парични политики и инфлацията, повтарят проблемите, наблюдавани през последните години в различни страни, включително САЩ.
Уникалността на Аржентина обаче не е само в икономиката, а и в политиката. Пълният контрол на Министерството на финансите върху централната банка – наричан „фискално господство“ – я отличава от останалите. И все пак това не е само аржентински проблем. Неотдавнашният глобален скок на инфлацията накара централните банки по света да се борят с нея, макар и с различен успех. Пренебрегването на тези рискове в условията на високи дългове и популистка политика би било неразумно.
Бюджетният дефицит на Аржентина, който е по-малък като дял от БВП в сравнение със САЩ, се дължи на години на лошо икономическо управление, което възпрепятства достъпа до капиталовите пазари. Централната банка финансира дефицита, като изкупува държавен дълг и отпуска директни заеми на държавната хазна, като на практика създава пари, равняващи се на около 5% от БВП, за девет месеца.
Предложението на Милей да се сложи край на инфлацията чрез доларизация и премахване на централната банка се сблъсква с пречки. Одобрението на Конгреса е несигурно, а набавянето на необходимите долари без достъп до частен чуждестранен капитал представлява предизвикателство.
Освен това доларизацията няма да разреши основните дефицити. Икономистът Иван Вернинг подчерта необходимостта от решаване на фискалните проблеми. Съкращаването на публичните разходи, макар и обещано от Милей, се оказва предизвикателство, особено в политически чувствителни области като субсидиите и пенсиите.
Една доларизирана Аржентина без контрол на дефицита вероятно ще изпадне в неплатежоспособност, което ще напомни за срива, последвал подобна фаза през 1991-2002 г.
Въпреки че много от развиващите се пазари се отдалечават от фискалното безразсъдство, неотдавнашните глобални събития затрудниха напредъка. Обратно, САЩ, със своята независима централна банка и стабилен достъп до капиталовите пазари, са изправени пред опасения за потенциално възобновяване на инфлацията въпреки неотдавнашните мерки за облекчаване на заемите.
Фискалната доминация тревожи някои икономисти, но повечето са съгласни, че тя изисква Фед да се поддаде на политически натиск – аспект, който не се наблюдава при сегашното ръководство. За лидери като Тръмп влиянието на инфлацията върху популярността служи като предупредителен пример, което е видно от неотдавнашните избори в Аржентина и представлява потенциална загриженост за предстоящите избори в САЩ.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.