Според Хайбин Джу, главен икономист за Китай в JPMorgan Chase, последните икономически политики на страната едва ли ще дадат значителен тласък на затруднената икономика на страната.
Той твърди, че тези мерки са насочени по-скоро към намаляване на краткосрочния риск, отколкото към стимулиране на съществен растеж. Въпреки неотдавнашните намаления на лихвените проценти и инициативи, продължава да има скептицизъм по отношение на готовността на правителството да приложи по-широки фискални мерки.
Амбициозната цел на Китай за растеж от 5% за 2024 г. изглежда все по-непостижима на фона на слабите потребителски разходи, несигурния износ и разклатения пазар на имоти. Първоначалният оптимизъм след предприетите в края на септември мерки за стимулиране на икономиката избледня, разкривайки, че те не оправдаха очакванията на инвеститорите.
Появяват се признаци на дефлация и опасения за продължителна стагнация, напомняща миналото на Япония, като много световни банки прогнозират, че Китай няма да успее да постигне целта си за растеж.
Секторът на услугите, на който се падат 48% от работните места през миналата година, често е пренебрегван, тъй като правителството се фокусира върху засилване на производството. Потребителското доверие се срина до 18-месечно дъно и макар че износът е на почти двегодишен връх, съпротивата срещу евтините китайски стоки от различни държави усложнява възстановяването.
В условията на разклатено вътрешно доверие и свиване на банковите заеми е наложително Пекин да постигне конкретни резултати, за да избегне по-нататъшно разочарование.
Kraken засилва присъствието си на европейския пазар на крипто деривати, активирайки регулаторeн лиценз, придобит чрез кипърска инвестиционна компания по-рано тази година.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.