Според Хайбин Джу, главен икономист за Китай в JPMorgan Chase, последните икономически политики на страната едва ли ще дадат значителен тласък на затруднената икономика на страната.
Той твърди, че тези мерки са насочени по-скоро към намаляване на краткосрочния риск, отколкото към стимулиране на съществен растеж. Въпреки неотдавнашните намаления на лихвените проценти и инициативи, продължава да има скептицизъм по отношение на готовността на правителството да приложи по-широки фискални мерки.
Амбициозната цел на Китай за растеж от 5% за 2024 г. изглежда все по-непостижима на фона на слабите потребителски разходи, несигурния износ и разклатения пазар на имоти. Първоначалният оптимизъм след предприетите в края на септември мерки за стимулиране на икономиката избледня, разкривайки, че те не оправдаха очакванията на инвеститорите.
Появяват се признаци на дефлация и опасения за продължителна стагнация, напомняща миналото на Япония, като много световни банки прогнозират, че Китай няма да успее да постигне целта си за растеж.
Секторът на услугите, на който се падат 48% от работните места през миналата година, често е пренебрегван, тъй като правителството се фокусира върху засилване на производството. Потребителското доверие се срина до 18-месечно дъно и макар че износът е на почти двегодишен връх, съпротивата срещу евтините китайски стоки от различни държави усложнява възстановяването.
В условията на разклатено вътрешно доверие и свиване на банковите заеми е наложително Пекин да постигне конкретни резултати, за да избегне по-нататъшно разочарование.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.