Home

Икономическите отношения между Китай и САЩ се влошават

08.02.2024 18:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономическите отношения между Китай и САЩ се влошават

Миналата година търговският дефицит между САЩ и Китай достигна най-ниската си стойност от повече от десетилетие насам, което привидно е сигнал за икономическо разединение, дължащо се на митата на бившият президент Доналд Тръмп върху китайския внос.

Тръмп обмисля още по-високи мита, ако бъде преизбран. Намаляването на дефицита обаче не означава непременно намаляване на зависимостта от китайския внос. Производителите са намерили начини да заобиколят тарифите, а преместването на производството в други държави е довело до раздуване на дефицита в други държави.

Общият търговски дефицит на САЩ при стоките е намалял до $1.1 трилиона, като разликата с Китай е намаляла с над $100 милиарда до $281 милиарда. Въпреки това намаленият дефицит не отразява значителен спад в потреблението на стоки в Китай.

Много производители преместиха производството си, за да избегнат митата, което доведе до увеличаване на вноса от страни като Мексико и Виетнам, които често все още разчитат на китайски компоненти.

Китайските компании се възползват от пропуски в търговското законодателство на САЩ, като например изключението “de minimis“, позволяващо безмитен внос на опаковки с ниска стойност.

Въпреки че митата намалиха вноса на засегнатите продукти с 30 %, цялостното им икономическо въздействие е незначително. Проучванията сочат, че евентуалните ползи за заетостта от митата се компенсират от загубите при ответните мерки на Китай.

Сложността на глобалната верига за доставки прави пълното отделяне трудно. Доминиращото положение на Китай в производството налага свръхизнос, което усложнява усилията за намаляване на зависимостта.

В момента се полагат усилия за преместване на производството в страни като Индия и Виетнам, но китайските компании също така разширяват дейността си на пазари с търговски споразумения със САЩ, за да намалят митата.

Китай може да девалвира валутата си, за да стимулира износа в други страни, като потенциално задълбочи присъствието си в незасегнатите икономики. По-широкообхватните мита могат да ускорят глобалното отделяне, но могат и да изострят напрежението. Въпреки предизвикателствата, промените във веригата на доставки предполагат намаляване на китайските компоненти във вноса в САЩ с течение на времето.

В обобщение, въпреки че намаляването на търговския дефицит предполага икономическо отделяне, основните сложности и стратегии, използвани от производителите и китайските компании, правят пълното отделяне трудно.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето колко е събрала кампанията на Тръмп от крипто дарения

Кампанията на бившия президент Доналд Тръмп отбеляза рязък ръст на крипто даренията, които вече надхвърлят $4 милиона, предимно в Биткойн.

26.07.2024 22:00 1мин. четене

Предупреждение за рисковете от стабилните монети на развиващите се пазари

В неотдавнашен доклад на Съвета за финансова стабилност (FSB) се предупреждава за значителни рискове, свързани с все по-широкото използване на глобални стабилни монети (GSC) на нововъзникващите пазари и в развиващите се икономики (EMDE).

26.07.2024 17:00 1мин. четене

Binance обяви важна актуализация за един от най-големите алткойни

Binance, най-голямта борса за криптовалути в световен мащаб, официално приключи замяната на токени и ребрандирането на Render (RNDR) в Render (RENDER).

26.07.2024 16:30 1мин. четене

Aмериканската икономика расте, на фона на скорошния срив на фондовия пазар

Въпреки мнението на мнозина, икономиката на САЩ бележи сравнително силен растеж, което може да е изненада за мнозина.

26.07.2024 16:11 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.