Начало » Икономическите отношения между Китай и САЩ се влошават

Икономическите отношения между Китай и САЩ се влошават

08.02.2024 18:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Икономическите отношения между Китай и САЩ се влошават

Миналата година търговският дефицит между САЩ и Китай достигна най-ниската си стойност от повече от десетилетие насам, което привидно е сигнал за икономическо разединение, дължащо се на митата на бившият президент Доналд Тръмп върху китайския внос.

Тръмп обмисля още по-високи мита, ако бъде преизбран. Намаляването на дефицита обаче не означава непременно намаляване на зависимостта от китайския внос. Производителите са намерили начини да заобиколят тарифите, а преместването на производството в други държави е довело до раздуване на дефицита в други държави.

Общият търговски дефицит на САЩ при стоките е намалял до $1.1 трилиона, като разликата с Китай е намаляла с над $100 милиарда до $281 милиарда. Въпреки това намаленият дефицит не отразява значителен спад в потреблението на стоки в Китай.

Много производители преместиха производството си, за да избегнат митата, което доведе до увеличаване на вноса от страни като Мексико и Виетнам, които често все още разчитат на китайски компоненти.

Китайските компании се възползват от пропуски в търговското законодателство на САЩ, като например изключението „de minimis„, позволяващо безмитен внос на опаковки с ниска стойност.

Въпреки че митата намалиха вноса на засегнатите продукти с 30 %, цялостното им икономическо въздействие е незначително. Проучванията сочат, че евентуалните ползи за заетостта от митата се компенсират от загубите при ответните мерки на Китай.

Сложността на глобалната верига за доставки прави пълното отделяне трудно. Доминиращото положение на Китай в производството налага свръхизнос, което усложнява усилията за намаляване на зависимостта.

В момента се полагат усилия за преместване на производството в страни като Индия и Виетнам, но китайските компании също така разширяват дейността си на пазари с търговски споразумения със САЩ, за да намалят митата.

Китай може да девалвира валутата си, за да стимулира износа в други страни, като потенциално задълбочи присъствието си в незасегнатите икономики. По-широкообхватните мита могат да ускорят глобалното отделяне, но могат и да изострят напрежението. Въпреки предизвикателствата, промените във веригата на доставки предполагат намаляване на китайските компоненти във вноса в САЩ с течение на времето.

В обобщение, въпреки че намаляването на търговския дефицит предполага икономическо отделяне, основните сложности и стратегии, използвани от производителите и китайските компании, правят пълното отделяне трудно.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 3 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя неутрална информация на своите читатели.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Кати Ууд очаква търговските мита да допринесат за икономическия растеж

Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.

20.05.2025 18:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай укрепва юана, докато дедоларизацията набира инерция

С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.

20.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои икономическо забавяне в САЩ според милиардер

Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.

20.05.2025 11:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Япония е изправена пред нарастващ финансов натиск – какви са причините?

Вълна от икономически тревожни сигнали разклаща доверието във финансовото състояние на Япония.

20.05.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.