Фирмата за киберсигурност Malwarebytes установи, че измамници използват злонамерен софтуер, който е насочен към Биткойн (BTC) портфейлите на Fortnite геймърите, информацията е публикувана на 2-ри октомври.
В момента Fortnite е една от най-популярните видеоигри в света, като според докладите 125 милиона души са активни играчи.
Malwarebytes разследва онлайн екосистемата на играта и установи, че измамници вкарват код за кражба в свалянията, които очевидно обещават „безплатен“ сезон 6 на Fortnite версията за Android, наред с други „фалшиви измами, wallhack и aimbot“. Така наречените „Free V-Bucks „, валутата в играта, която може да се използва за закупуване на допълнително съдържание за игри – също така крият злонамерени пакети от код, според проучването.
Malwarebytes установи, че тези измамни връзки се популяризират чрез каналите на измамници, които пренасочват потребителите към файлове за изтегляне, които скриват зловреден софтуер. Само един от въпросните злонамерени файлове е изтеглен повече от 1200 пъти. Методите за откриване на Malwarebytes идентифицираха файла като „Trojan.Malpack“ и установиха, че той е инструмент за кражба на данни, насочен към Биткойн портфейли, информация за сесията на браузъра, „бисквитки“ и други данни.
Въпросният файл се е опитал да пренасочи информация „чрез POST заявка към началната страница на сайт в Руската федерация, благодарение на IP адреса 5(.)101(.)78(.)169“.
Malwarebytes освен това предупреди, че придружаващият файла readme към злонамерения софтуер рекламира възможността да купи повече cheat кодове за Fortnite „за $80 в BTC“. Разследването отбеляза, че други видове подозрително опаковани кодове използват процес, известен като „Stealer.exe“, и публикуват недобре получени данни, и постват „/gate.php вместо index.php“.
Както беше съобщено по-рано, многобройни анализи на заплахата от киберпрестъпления през тази година подчертаха нарастващата популярност на зловреден софтуер за крипто добивни технологии или cryptojacking, сред хакери. В края на септември, McAfee Labs пуснаха данни, които сочат, че през второто тримесечие на 2018 г. общите извадки от един вид зловреден софтуер, известен като „coin miner“, са се увеличили с 86%.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.
Важна глава в крипто историята приключи тази седмица, след като Алекс Машински, някога известна фигура в областта на дигиталното кредитиране, получи 12-годишна присъда.
Бившият главен изпълнителен директор на Celsius Алекс Машински входира иск за значително намаляване на присъдата си преди произнасянето на 8 май, като неговият екип от адвокати се противопоставя категорично на препоръката от Министерството на правосъдието на САЩ за 20-годишна присъда.
Правната битка срещу създателите на Samourai Wallet взе неочаквана обрат, след като защитниците обвиниха федералните прокурори, че са скрили ключово правно тълкуване на Министерството на финансите, което може да развали основата на делата на правителството.