Едно измамно ICO се изправи срещу гнева на закона, след като направи няколко неверни твърдения и измами инвеститорите в размер на 21 милиона долара.
След като бе съобщено на Комисията за ценните книжа и борсите (SEC), на 29-и май 2018 г. бе наложена съдебна заповед на Titanium BAR токена, която призовава за незабавно „замразяване на активи“ и известие от жури за фирма-майка на токена, Titanium Blockchain Infrastructure Services Inc.
Според съобщенията, токенът е събрал 21 млн. Долара от инвеститори в САЩ и други страни, но не е спазил местните разпоредби, отнасящи се до криптовалутите. Освен това бизнесът „излъга инвеститорите“ за партньорството си с PayPal, Verizon, Boeing и твърди, че има „бизнес отношения“ с Федералния резерв на САЩ.
Интересното е, че в доклада си SEC посочи, че президентът на Titanium, Майкъл Столлери, е използвал част от натрупаните средства за закупуване на луксозен имот в Хавай. Компанията също така постави графики на предполагаемите бизнес партньори на своя уебсайт, за да привлече инвеститорите да вярват в законните партньорства на фирмата.
Предполагаемите бизнес партньори изпратиха имейли и официални писма до офиса на Столери, когато научиха за злоупотреба с марката им за измамни цели. Въпреки това измамният предприемач твърди, че е извършено „злонамерено действие“ и хакери са отмъкнали 16 милиона долара в BAR токени.
Столери беше в легиона на самопровъзгласили се „блокчейн евангелисти“ и се превърна в авторитет в пространството на социалните медии. Според съобщенията BAR токенът е пуснал няколко реклами във Facebook и YouTube преди стартирането му на 1-и януари 2018 г., безспорно привличайки нищо неподозиращите жертви да инвестират в измамите.
На 4-и май 2018 г. дружеството-майка заяви, че нов BAR токен ще бъде регистриран на „добре позната борса“, след като в продължение на месеци са криели очевидния случай на кражбата на компанията си.
На 14-и май Titanium съобщиха, че търговията с TBAR е отворена за HitBTC – борса за обмен на криптовалути, класирана, като седма по големина в света по обем на търговията, но е известна с това, че е изброила „shitcoins“, без да извършва надлежна проверка за легитимността им.
В допълнение към посочените по-горе обвинения, Столери е изправен пред дела за поставяне на фалшиви показания от членове на Федералния резерв и от ръководители на компании.
SEC търсят уреждане на щети от Столери, включително връщането на всичките му измамни печалби (с лихва), санкции за няколко злоупотреби и постоянна забрана да предлагат всякакви ICO в бъдеще.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е предприела спешни мерки срещу First Liberty Building & Loan, LLC и нейния основател Едвин Брант Фрост IV, като ги обвинява, че са управлявали пирамидална схема на стойност $140 милиона, продължила повече от десетилетие и измамила около 300 инвеститори.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.