Главният изпълнителен директор на телекомуникационния гигант Huawei каза, че сега е времето на китайското правителство да се конкурира с Libra на Facebook.
В интервю за италианската медия L’economia, главният изпълнителен директор Рен Джънфей, отбеляза, че Китай има способността да се стреми към подобно начинание. Беше му зададен въпрос относно глобалната хегемония на САЩ и специално издаването на международна валута във Facebook.
Рен е цитиран да казва (според превод):
„Дори Китай може да емитира такива валути, защо да чакаме Libra? Силата на една държава е по-голяма от тази на интернет компания. „
Рен не иска непременно да изправи своята компания срещу гиганта на социалните медии. Въпреки че фирмата му постигна значителни успехи в блокчейн пространството – включително присъединяването към консорциума Hyperledger и пускането на облачната услуга, базирана от блокчейн – вместо това посочи напредъка направен от Китай.
През май Народната банка на Китай нае блокчейн експерти, за да разширят инвестициите си в разпределената мрежа, което ще бъде полезно за „по-мащабни сделки“, заявиха по онова време представители на банките.
Освен това, въпреки че някои членове на Централната банка на Китай заявиха, че стартирането на Libra може да повлияе негативно на икономиката на страната, Уан Син, ръководител на изследователското бюро на Китайската народна банка, заяви, че конкуренцията може да подтикне страната да издаде собствена национална криптовалута.
Всъщност, няколко седмици след обявяването на Libra, търсенията на китайската търсачка Weibo скочиха рязко. Това е въпреки факта, че Facebook е забранен в страната от 2009 г. насам.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.
Citigroup оценява потенциалното пускане на своя собствена стабилна монета, обезпечена с щатски долари, което е сигнал за нарастваща промяна в нагласите на традиционните финансови институции към дигиталните активи.