Холандската централна банка De Nederlandsche Bank наскоро разкри, че не вижда криптовалутите като "истински пари", тъй като твърди, че те не могат да бъдат използвани за ежедневни цели и са твърде нестабилни.
Както се съобщи местната публикация Dutch News, цитирайки доклад за FinTech, централната банка не планира да наложи забрана на криптовалути като „bitcoin“, но не ги смята за „истински пари“. Директорът на банката Петра Хиелкема заяви:
Ако нещо иска да бъде третирано като пари, трябва да можете да харчите, да спестявате и да изчислявате с него … Така че ние не го считаме за [криптовалутите] като пари.
Докато финансовата институция не планира репресии срещу крипто, холандският финансов министър Вопке Хоекстра по-рано тази година призова за европейско и международно движение за „борба с рисковете“, свързани с крипто.
Според Dutch News, Хоекстра предложи забрана, която би попречила на компаниите да се насочат към обикновените потребители с реклами, популяризиращи цифровите активи или други рискови финансови продукти. Подобен ход беше приет от различни технологични гиганти, включително Facebook, Google, Twitter и търсачката на Microsoft Bing.
Освен това, Хоекстра предложи да се говори с компании за кредитни карти, за да ги накарат да предупредят потребителите, че купуването на крипто на кредит, е рисково.
В края на миналата година, когато повечето криптовалути на пазара удариха най-високите си нива, терминът „buy bitcoin with credit card“ стана популярен в Google, тъй като потребителите се активизираха.
Изображение от Wit Olszewski/Shutterstock.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.