CryptoPunk беше продаден за 124,457 ETH ($532 милиона) преди два дни, което го прави най-голямата продажба на CryptoPunk в историята - с огромен марж.
Само че се оказва в крайна сметка, че това е един хитър трик.
Punk 9998 bought for 124,457.07 ETH ($532,414,877.01 USD) by 0x9b5a5c from 0x8e3983. https://t.co/dmT6jDRC1W #cryptopunks #ethereum pic.twitter.com/UQlmm1oqkj
— CryptoPunks Bot (@cryptopunksbot) October 28, 2021
Според записите на блокчейна, собственикът на този CryptoPunk всъщност го е закупил от себе си. Това като цяло не е новост за NFT пространството; отдавна има подозрение, че акаунти закупуват свои собствени NFT на все по-високи цени, за да направят колекциите да изглеждат по-ценни. Но никога досега не е имало подобна сделка от такъв мащаб.
Ключовият проблем е самият размер на финансирането. Ако някой трябваше да търгува NFT за 1 ETH, вероятно ще може да си го позволи със собствените си пари. Но в този случай собственикът на NFT се е нуждаел от достъп до $532 милиона, за да го купи – което не е толкова лесна задача.
Собственикът на този CryptoPunk успя да получи достъп до такава сума, използвайки т.нар. флаш/бърз заем. Това са големи заеми, които се използват за изпълнение на някаква функция и се изплащат в една и съща транзакция в същия блок. Ако парите не бъдат върнати на кредитора в рамките на същия блок, транзакцията се проваля и парите никога не са били взети назаем. В резултат на това кредиторите им е удобно да отпускат много по-големи суми пари с по-малко обезпечение.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Beeple се завръща с нов аукцион на Chriestie’s
Така че в този случай собственикът на CryptoPunk-а е изтегли бърз заем за повече от $532 милиона, използвал е средствата за закупуване на NFT и след това изпратил парите обратно на заемодателя – всичко това в рамките на една и съща транзакция.
Откакто това се е случило, много други хора са използвали подобни тактики. Някой е използвал бърз заем, за да предложи 4,206 ETH ($18.2 милиона) за CryptoPunk #5362, а друг предложи 20,400 ETH ($88.5 милиона) за няколко различни ‘пънка‘.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.