CryptoPunk беше продаден за 124,457 ETH ($532 милиона) преди два дни, което го прави най-голямата продажба на CryptoPunk в историята - с огромен марж.
Само че се оказва в крайна сметка, че това е един хитър трик.
Punk 9998 bought for 124,457.07 ETH ($532,414,877.01 USD) by 0x9b5a5c from 0x8e3983. https://t.co/dmT6jDRC1W #cryptopunks #ethereum pic.twitter.com/UQlmm1oqkj
— CryptoPunks Bot (@cryptopunksbot) October 28, 2021
Според записите на блокчейна, собственикът на този CryptoPunk всъщност го е закупил от себе си. Това като цяло не е новост за NFT пространството; отдавна има подозрение, че акаунти закупуват свои собствени NFT на все по-високи цени, за да направят колекциите да изглеждат по-ценни. Но никога досега не е имало подобна сделка от такъв мащаб.
Ключовият проблем е самият размер на финансирането. Ако някой трябваше да търгува NFT за 1 ETH, вероятно ще може да си го позволи със собствените си пари. Но в този случай собственикът на NFT се е нуждаел от достъп до $532 милиона, за да го купи – което не е толкова лесна задача.
Собственикът на този CryptoPunk успя да получи достъп до такава сума, използвайки т.нар. флаш/бърз заем. Това са големи заеми, които се използват за изпълнение на някаква функция и се изплащат в една и съща транзакция в същия блок. Ако парите не бъдат върнати на кредитора в рамките на същия блок, транзакцията се проваля и парите никога не са били взети назаем. В резултат на това кредиторите им е удобно да отпускат много по-големи суми пари с по-малко обезпечение.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Beeple се завръща с нов аукцион на Chriestie’s
Така че в този случай собственикът на CryptoPunk-а е изтегли бърз заем за повече от $532 милиона, използвал е средствата за закупуване на NFT и след това изпратил парите обратно на заемодателя – всичко това в рамките на една и съща транзакция.
Откакто това се е случило, много други хора са използвали подобни тактики. Някой е използвал бърз заем, за да предложи 4,206 ETH ($18.2 милиона) за CryptoPunk #5362, а друг предложи 20,400 ETH ($88.5 милиона) за няколко различни ‘пънка‘.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.