Бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън смята, че криптовалутите могат да застрашат господството на щатския долар и стабилността на много нации.
Появявайки се в панел на Bloomberg, за да обсъди “новия глобален ред”, Клинтън говори по набор от теми, вариращи от търговска политика до външни отношения с Китай и Русия.
67-ият държавен секретар на САЩ прогнозира, че “възходът на изкуствения интелект” би могъл да застраши националните държави и мултинационалните корпорации.
Тя също така вярва, че крипто може да има отрицателно въздействие върху щатския долар и да представлява заплаха за стабилността на малките и големите нации.
“Още една област, на която се надявам, че националните държави ще започнат да обръщат по-голямо внимание, е възходът на криптовалутите, защото това, което изглежда като много интересно и донякъде екзотично усилие за буквално копаене на нови монети, за да търгувате с тях, има потенциал за подкопаване на валутите, за подкопаване на ролята на долара като резервна валута, за дестабилизирането на нации, може би като се започне с малки, но се стигне до много по-големи.”
Клинтън също изглежда предполага, че пълната забрана на Китай за всички бизнес дейности, свързани с крипто, е мъдър подход.
“Изглежда, че Китай ще попречи на външните технологични разплащателни системи, като развитието на криптовалутите, да играят голяма роля в Китай, защото мисля, че те признават – предвид техния национализъм – може би по-рано от други нации в САЩ, Европа и другаде , че това може да бъде пряка заплаха за суверенитета.
Така че, когато говорим за вземане на решения и опити да бъдем стратегически и изграждане на съюзи, има цял нов слой активност, който може да бъде изключително дестабилизиращ и, в грешни ръце или в съюзи с грешни хора, може да бъде пряка заплаха за много от нашите национални държави и със сигурност на световните валутни пазари.”
До голяма степен е иронично, че човек, кандидатирал се за президент на САЩ, одобрява мерките на Китай, където има тоталитарно управление. Заплахата за държавния суверенитет съществува много преди криптовалутите под формата на бързо развиващи се технологии. Но това е плюс, тъй като виждаме възможности за засилване на народния суверенитет или пълновластието на народа и възможността му да участва в управлението на държавата.
Не Пропускай: Анализатори споделят предупреждения за Shiba Inu и Dogecoin
В допълнение, срив или отслабване на фиатната система по-скоро би се дължал на централните банки, престъпни предприятия като JPMorgan и безумни правителствени монетарни политики и харчове. Фиатната система се базира на дълг и консумация. Централните банки трябва да повишават инфлацията чрез количествено облекчаване и ниски лихвени проценти. Инфлацията ще продължи да се покачва, в противен случай много държави ще станат неплатежоспособни и ще имплодират.
Върховният съд на САЩ отказа да се намеси в съдебно дело срещу Nvidia, като по този начин позволи на акционерите да продължат делото си относно приходите на компанията, свързани с крипто.
На 10 декември Шактиканта Дас завърши мандата си като управител на Резервната банка на Индия (RBI) и се възползва от възможността да изтъкне трайната си визия за индийската икономика, подчертавайки по-специално ролята на дигиталните иновации.
Делото за несъстоятелност на FTX продължава да се развива със значителни промени, тъй като последните документи разкриват възстановяването на милиони от политически дарения, направени от борсата.
Бившият председател на Фед в Кливланд Лорета Местер предполага, че Федералният резерв може да се наложи да преосмисли стратегията си за лихвените проценти в резултат на последните тенденции при инфлацията.