На фона на неотдавнашните крипто хакове, разкриващи уязвимости в крос-верижните мостове, общността проучва по-безопасни алтернативи за оперативна съвместимост.
Едно от обещаващите решения е „тунелирането (tunneling)“, въведено от Hemi Network – блокчейн протокол, предназначен да свързва Биткойн и Етериум – двете най-големи мрежи.
Основана от ранния разработчик на Биткойн Джеф Гарзик, Hemi има за цел да обедини тези блокчейни в сигурна „супермрежа“ чрез тунели. За разлика от кръстосаните верижни мостове, които са податливи на атаки, тунелите предлагат сигурна среда за съвместно съществуване на Биткойн и Етериум, като свеждат до минимум традиционните вектори на атаки.
Макс Санчес, главен технически директор в Hemi Labs, обясни, че тунелирането позволява на мрежата да наследи пълната сигурност на Биткойн. Виртуалната машина на Hemi (HVM) също така улеснява сигурната оперативна съвместимост на Биткойн, като използва система, базирана на BitVM2, позволяваща ефективна и сигурна обработка на транзакциите. Потребителите могат да прехвърлят активи между Биткойн, Етериум и Hemi за използване в децентрализирани приложения.
На 18 септември Hemi набра $15 милиона от инвеститори като Binance Labs и Breyer Capital, за да продължи да развива тази иновация.
Междувременно съоснователят на Етериум Виталик Бутерин също изтъкна решения на проблемите с крос вериги, като прогнозира бързи подобрения в оперативната съвместимост на втория слой на Етериум.
С появата на проекти като Hemi и нови DEX инструменти като „Fusion+“ на 1inch крипто общността е оптимистично настроена за по-безопасни и сигурни междуверижни взаимодействия.
Съобщава се, че китайското правителство започва да разпродава голяма част от Етериум (ETH) авоарите, конфискувани от печално известната пирамидална схема PlusToken, което допринесе за последните ценови понижения на крипто пазара.
Тайван е на път да засили приемането на институционална криптовалута, тъй като регулаторните органи се подготвят да изпробват услуги за крипто попечителство чрез местни банки.
С цел да засили потребителското доверие на фона на нарастващия скептицизъм към централизираните финансови системи Wirex пусна в действие Wirex Pay – модулна блокчейн система, пригодена за безпроблемни платежни транзакции.
Крипто анализатор, известен като “Bluntz“, предупреди, че неотдавнашният пазарен подем може да се окаже капан бичи капан.