Мрежата на Лайткойн официално премина през халвинг събитието, намалявайки възнаграждението за блок до 6.25 LTC.
Намаляването се случи в сряда, 2 август, около 18:06 българско време при височина на блока 2,520,000 според уебсайта litecoinspace.org.
В очакване на това събитие търговската активност нарасна значително. Халвингът на Лайткойн се случва на всеки 840,000 блока, както е описано в бялата книга.
Историческите данни от CoinMarketCap показват, че предишното такова събитие през 2019 г. е довело до забележителен скок в стойността на Лайткойн. През седмицата, предхождаща халвинга, цените на LTC се колебаеха между $91 и $95.
Цената на LTC към момемта на публикуване на статията е около $89, което отразява спад от почти 4% за последния ден.
Очакването на събитието през 2023 г. е очевидно, тъй като Лайткойн преживя рязък скок в търсенето. През последните 24 часа обемът на търговията с монетата се е увеличил с над 30% до приблизително $815 милиона, според CoinMarketCap.
Около месец преди халвинга цената на Лайткойн се колебаеше, като на 3 юли достигна връх от $114, но след това падна под $100. По време на писането на статията цената варираше между $89.81 и $94.27, отбелязвайки най-високото си ниво през последните седем дни.
Възнаграждението за блок за миньори намаля с течение на времето, започвайки от 50 LTC и намалявайки до 25 LTC и 12.5 LTC съответно през събитията, случили се през 2015 и 2019 г.
Въпреки това намаление на възнагражденията, миньорите трупат резерви, като през юли бяха добавени още 400,000 LTC, с което общите резерви достигнаха 2.30 милиона LTC, оценени на около $213 милиона по текущи цени.
Намаляването на възнагражденията, съчетано с възможността за по-ниско пазарно предлагане поради задържането на възнагражденията от страна на миньорите, би могло да предотврати значителен спад на цените след халвинга.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.