Home

Хакерът на Bitfinex ще се нуждае от 114 години, за да изпере откраднатите средства

20.05.2021 17:01 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Хакерът на Bitfinex ще се нуждае от 114 години, за да изпере откраднатите средства

Само 4% от близо 120,000 Биткойнa, откраднати от хакерите от крипто борсата Bitfinex през 2016 г., са изпрани досега.

На крадците ще им отнеме повече от век, за да вземат изцяло своята плячка, според блокчейн разузнавателната фирма Elliptic.

Според доклада, публикуван в четвъртък, 79% от откраднатите средства не са се преместили и до днес и все още се намират в портфейла на хакерите. Докато други 21% бяха преместени през последните пет години, като злонамерените личности успяха да изперат приблизително $270 милиона.

Това е така, защото еволюцията на инструментите за крипто проследяване, регулациите и методологиите за прилагане на закона направи незаконно спечелените дигитални активи изключително трудни за извличане днес, посочи Elliptic.

Хакерът използва така наречените “пилинг вериги” за пране и обмяна на средствата. Използвайки този метод, крипто токените обикновено се преместват много бързо, движейки се от портфейл в портфейл, докато само малки части BTC се “отлепват” до реалната им дестинация по пътя.

Още през 2016 г. монетите, изпрани чрез вериги за пилинг, бяха изключително трудни за проследяване, обясниха от компанията, но сега има много системи за автоматично проследяване, които са разработени с тази цел.

Например, софтуерът “Elliptic Forensics” привидно позволява “да се определи в рамките на милисекунди крайният източник или местоназначение на средства в даден адрес, независимо от броя или сложността на транзакциите, използвани от пералнята”.

И все пак, след като открадна 119,756 BTC през 2016 г., хакерът съобщи, че е извършил “поредица от транзакции” през 2017 г., но тяхната дейност почти е спряла до 2020 г.

Когато обаче цената на Биткойн започна да експлодира в началото на 2021 г., изкушението очевидно стана твърде голямо за хакера, което го накара да премести 12,241 BTC през април – на стойност $774 милиона по това време.

Elliptic също така определи трите основни места, които хакерът използва, за да премести средствата – darknet пазари (84%), портфейли за поверителност (12%) и борси (4%).

ПРОЧЕТИ ОЩЕНа пазарът ще му отнеме време да се възстанови – Майк Новограц

Незаконните дейности свързани с крипто стават все по трудни за осъществяване

Процесът на пране за пръв път започна през 2017 г. на Alphabay, най-големият darknet пазар по това време. След като беше затворена от органите на реда по-късно същата година, операцията се премести в Hydra, която е най-големият нелегален пазар днес.

След прекъсване през 2019 г. перачите се завърнаха в Hydra през 2020 г. и в момента депозират $3 милиона от откраднатите Биткойни всеки месец. Общо досега на Hydra са изпратени приблизително $72 милиона от откраднатите Биткойни”, разкри Elliptic.

Хакерите също така активно използва портфейли, фокусирани върху поверителността, които позволяват на потребителите да скрият своите монети от блокчейн тракери.

Първоначално някои части от BTC бяха изпратени до JoinMarket, но по-късно преминаха към Wasabi като техен основен портфейл.

Като цяло хакерът е изпрал приблизително $10 милиона и продължава да изпраща още $1 милион от откраднатите средства до Wasabi Wallet всеки месец.

И накрая, крипто борсата представлява само 4% от транзакциите на хакерите – и това е така, защото днес повечето от тях използват строги процедури за познаване на клиентите и борба с изпирането на пари, което прави изключително трудно да се осребрят откраднатите средства, без да се разкрива вашата самоличност.

При този темп ще са необходими още 114 години, за да се работи с останалите откраднати средства. Освен че хвърля светлина върху престъпна дейност като тази, претърпяна от Bitfinex, блокчейн анализите затрудняват все повече престъпността при използване на крипто за незаконни цели”, заключи Eliptic.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

SEC наложи глоба в размер на $45 милиона на Robinhood

Robinhood Markets Inc. и свързаните с нея брокери-дилъри се съгласиха да уредят обвиненията, повдигнати от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), за нарушаване на федералните закони за ценните книжа.

14.01.2025 18:19 1 мин. четене Kosta Gushterov

Binance и Чанпен Джао са изправени пред правни пречки след решението на Върховния съд

Binance и нейният основател Чанпен Джао сега са във фокуса на колективен иск, след като Върховният съд на САЩ отказа да разгледа жалбата им на 13 януари.

14.01.2025 17:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Ще спази ли обещанието си Доналд Тръмп да помилва основателя на Silk Road?

Докато Доналд Тръмп се готви да встъпи в длъжност следващата седмица, съдбата на Рос Улбрихт, създател на Silk Road и ранен привърженик на Биткойн, виси на косъм.

14.01.2025 9:30 2 мин. четене Alexander Stefanov

Американски пастор е обвинен, че е управлявал крипто измама на стойност $6 милиона

Франсиер Обандо Пинило, пастор от щата Вашингтон, се сблъска с обвинение за предполагаема измама на над 1,500 души чрез крипто схема, наречена Solano Fi.

13.01.2025 18:30 2 мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.