Основната криптовалута, Биткойн (BTC), продължава активно да се използва за незаконна дейност.
Анонимни хакери са взели данните на над 129 милиона руски собственици на автомобили, за да ги изложат на тъмната мрежа в замяна на криптовалути.
Изтеклата информация включва пълните имена, адреси, номера на паспорти и други данни, принадлежащи на милиони руски шофьори на автомобили, съобщи руската информационна агенция RBC на 15-ти май.
Твърди се, че откраднатите данни са изтекли от регистъра на руската патрулна юрисдикция, Главна администрация за безопасност на движението към Министерството на вътрешните работи на Русия. Съобщава се, че достоверността на данните е потвърдена от служител на местна компания за споделяне на автомобили (car sharing).
Изтичащите данни се продават за криптовалути, казват RBC, позовавайки се на оригинален доклад на местното издание „Ведомости“. Като такава, пълната версия на базата данни струва 0,3 BTC, което възлиза на около $2,900 към момента на писане. Хакерите също предложиха да купят някои „ексклузивни“ данни за 1,5 BTC ($14,400), се отбелязва в доклада.
Криптовалутите се използват все по-често за незаконна дейност на пазарите на тъмната мрежа. Според Chainalysis – компания за блокчейн анализи, базирана в Ню Йорк, обемът на крипто потоците на пазарите на тъмната мрежа се е удвоил през 2019 г. за първи път от четири години.
Киберпрестъпниците често продават откраднати данни в тъмната мрежа за почти нищо или дори ги дават безплатно. В средата на април 2020 г. хакерите продадоха над 500 000 акаунта на популярната платформа за видеоконференции Zoom за по-малко от стотинка.
През март криптовалутният фонд Trident Crypto Fund претърпя сериозно нарушение на сигурността, което доведе до кражба на 266 000 потребителски имена и пароли.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.