Биткойн има отличен опит, с почти 100% ъптайм и непробиваема криптографска сигурност.
Въпреки това, по време на ранните дни на Биткойн имаше много грешки и на 15-ти август 2010 г. хакер причини сериозен инцидент. Случва се „value overflow incident„ в блок 74,638, което доведе до създаването на 184,4 милиарда биткойна. Водещият разработчик на Биткойн по онова време, Владимир Ван Дер Лаан, каза: „Това беше най-големият проблем някога“.
Хакерът установи, че кодът, използван за проверка на транзакциите, не работи, ако изходите са достатъчно големи, че да се „препълнят“, когато се сумират. Хакерът използва този недостатък и създаде 184,467 милиарда биткойни, изпращайки 92,2 милиарда биткойна на 2 адреса. Идеята е, че има най-много 21 милиона Биткойн във всеки един момент, така че тази единична транзакция е създала 8,784 пъти повече Биткойн от общото възможно количество Биткойн . Ако това не беше отстранено, вероятно щеше да причини ранната смърт на Биткойн , тъй като щеше да срине пазарът до нула и напълно да разруши доверието, което Биткойн е изградил.
За щастие, инцидентът се забелязва почти незабавно и в рамките на 5 часа се появи кодова корекция на Сатоши Накамото с помощта на Гавин Андресън и други разработчици на Биткойн. Новият код отхвърли транзакциите.
Единственият начин да се поправи хака беше да се приложи коригиращият код и да се рестартира блокчейна от момента, точно преди настъпването на инцидента. Това доведе до форк и два конкурентни блока, но в блок 74,691 коригираният блокчейн „надхитри“ блокирания блок, след което всички възли приеха коригираният блокчейн като основна верига и 184,4 милиарда BTC изчезнаха.
По-малко хора от всякога стават жертва на крипто измами, докато хакерските атаки се увеличават, сочат нови данни.
Като се има предвид размерът на средствата, които всеки ден сменят собствениците си на пазара на криптовалути, киберпрестъпленията и прането на пари са в изобилие, като един от най-известните такива инциденти е свързан с услугата за смесване на криптовалути Tornado Cash (TORN).
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) е подала жалба във връзка с първичното предлагане на монети през 2017 г. от блокчейн проект, първоначално разработен от Walt Disney Company.
През уикенда стабилната монета aUSD на Acala Network се обезцени с над 99% и принуди екипа на DeFi мрежата да спре портфейла на хакер, което породи опасения относно твърдението, че е децентрализирана.