На 5 юни губернаторът на Северна Каролина Рой Купър наложи вето на законопроект, който има за цел да забрани на щата да получава плащания в бъдещата дигитална валута на централната банка (CBDC), емитирана от Федералния резерв (Фед).
Законопроектът „House Bill 690“ има за цел също така да попречи на Северна Каролина да участва в която и да е от пилотните програми за CBDC, които ще бъдат осъществени от Федералния резерв.
В изявление за решението си Купър заяви, че на федерално равнище все още се работи по създаването на защитни мрежи и насоки за всеки бъдещ CBDC проект. Губернаторът заяви, че налагането на вето върху този закон е важно, защото позволява на хората да решат дали искат да използват CBDC като валута или не.
Обратно, Купър предложи Северна Каролина да изчака, докато научи много повече за функционирането на CBDC, преди да въведе такава постоянна забрана. Той намери вина и в самия законопроект, като го определи като „прибързан, двусмислен и реакционен„, тъй като се занимава с въпрос, който няма ясно решение.
Той предложи още да се изоставят усилията по наложеното законодателство, а вместо това да се съсредоточат върху влагането на средства за справяне с настоящите киберзаплахи.
Действията му обаче се сблъскаха със значителен отпор заради, особено като се има предвид фактът, че законопроектът беше получил огромна подкрепа и в двете камари на Народното събрание на щата.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.