В жалбата, подадена на 30 март 2023 г., се твърди, че моделът на ИИ е "пристрастен, измамен и представлява риск за неприкосновеността на личните данни, както и обществената сигурност".
CAIDP, независима изследователска организация с нестопанска цел, твърди, че търговското предлагане на GPT-4 нарушава раздел 5 от Закона нa Федералната търговска комисия (FTC), който забранява „нелоялни или измамни действия или практики в или върху търговията”.
CAIDP се позова на съдържанието на системната карта на GPT-4 като подкрепящо доказателство. Организацията изтъкна, че в картата се посочва, че „моделът има потенциал да засили и възпроизведе специфични предразсъдъци и мирогледи, включително вредни стереотипни и унизителни асоциации за определени маргинализирани групи”.
Според информацията картата също така предупреждава, че системите с изкуствен интелект като GPT-4 имат потенциала да „укрепват цели идеологии, светогледи, истини и неистини, и да ги затвърждават, изключвайки бъдещо оспорване, размисъл и подобрение”.
CAIDP твърди още, че OpenAI е пуснала GPT-4 за търговска употреба, въпреки че е била напълно наясно с тези рискове. Организацията твърди също, че OpenAI не е извършила никаква независима оценка на GPT-4 преди пускането му.
Сега CAIDP настоява FTC да разследва компанията и други оператори на мощни системи за изкуствен интелект, за да защити потребителите, предприятията и търговския пазар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Законът RESTRICT: Заплаха за крипто, Tik Tok и други технологии
GPT-4, най-новата версия на езиковия модел на OpenAI, беше пусната на 14 март 2023 г. В сравнение с предшественика си GPT-3, GPT-4 е десет пъти по-интелигентен. Проучване, проведено при пускането му установи, че чатбота може да издържи най-строгите изпити в САЩ за средно образование и право в рамките на 90-ия персентил. GPT-4 може също така да открие уязвимости в смарт договори в Етериум, наред с други неща.
Жалбата на CAIDP е в крак с петиция за „спиране” на разработването на системи за ИИ, които са по-мощни от GPT-4. Петицията, представена от Института за бъдещето на живота на 22 март, е подписана от Илон Мъск, Стив Возняк от Apple и други експерти по ИИ. Вносителите на петицията твърдят, че усъвършенстваните системи за ИИ могат да представляват дълбока промяна в историята на живота на Земята за добро или за лошо.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Binance блокира $2 милиона заради вътрешна търговия
Освен това Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) призова държавите да приложат рамката на ООН „Препоръка относно етиката на ИИ”.
Рамката има за цел да гарантира, че ИИ технологиите се проектират, разработват, внедряват и използват по начин, който е съвместим с правата на човека, демократичните ценности и върховенството на закона.
И накрая, бивш изследовател на ИИ в Google наскоро заяви, че чатботът с ИИ на Google, „Bard”, е бил обучен с помощта на отговорите на ChatGPT. Изследователят подаде оставка във връзка с инцидента, а ръководителите на Google отрекоха твърденията.
Президентът Доналд Тръмп официално отмени спорното IRS правило, което имаше за цел да приложи традиционните изисквания за данъчна отчетност към децентрализираните крипто платформи.
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Хонконг предприе смела стъпка към укрепване на позицията си на глобален център за дигиталните активи чрез въвеждане на регулации, които позволяват на лицензирани крипто борси да предлагат стейкинг услуги.
Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.