Home

Google навлиза в дигиталното банкиране

21.11.2019 18:00 5мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Google навлиза в дигиталното банкиране

Технологичният гигант стартира банкови (чекови) сметки за клиенти, в партньорство със “Citigroup” и Федералния кредитен съюз на Станфорд.

<span style="background-color: transpa Но анализаторите казват, че този ход не е с цел намиране на нов поток от приходи за Google.

Компанията започва да се занимава с банкиране – но не със същите мотивации като Wall Street.

Технологичният гигант ще стартира през следващата година, в партньорство със Citigroup и “Stanford Federal Credit Union”, съобщи източник, запознат с плана.

Според анализаторите, ключовата мотивация на Google са данните на клиентите. Виждайки за какво потребителите харчат пари, компанията със седалище в Маунтин Вю, Калифорния, може да се стреми да надделее в битката с e-commerce гиганта Amazon.

Google вероятно ще влезе в тези партньорства, за да подобри своята представа за поведението на потребителите (и по-точно финансите им)”, написа в бележка към клиентите интернет анализаторът на “Wells Fargo”, Брайън Фицджералд.

Фицджералд спомена, че ходът е с цел да се поддържа и разширява влиянието върху потребителското търсене – “ключов стратегически приоритет” за компанията.

Amazon държи 54% от търсенето на продукти в САЩ онлайн, в сравнение с 46% пазарен дял на Google, според последните проучвания от “Jumpshot”. Анализаторът на “CB Insights”, Арие Леви, посочи плана на Google за създаване на търговски сметки под имената на партниращите банки.

Това е очевидна разлика в сравнение с Apple и други, и показва, че Google е фокусиран предимно върху данните, за да захрани основния си рекламен бизнес и по-малко върху това да действа като пълноправна банка”, сподели той.

Банковите сметки, първо докладвани от “Wall Street Journal”, ще бъдат достъпни чрез Google Pay. Хиляди банки в САЩ вече предлагат виртуални транзакции с карта чрез Google Pay. Правейки екосистемата на Google и плащанията “по-ангажиращи”, клиентите ще са по-склонни да продължат да използват платформата, според Жерар дьо Тойт, който ръководи платежните и финансовите услуги на “Bein” в Северна Америка.

За Google, депозитната сметка ще помогне чрез допълнителния достъп до данни – клиентските данни са това, с което печелят парите си”, казва дьо Тойт.

“Мотивацията за тези технологични фирми не е заради това, че очакват да направят огромни пари от плащания, а това, което носят, по отношение на ползата за потребителите.“

Стратегията за привличане на клиенти вероятно ще включва по-високи лихви и някакъв кешбек стимул, с цел привличане на хората от съществуващата им банка, сподели той. В крайна сметка, де Тойт очаква Google да разшири услугите си и до кредитни карти.

Google не е дал подробности относно лихвите или стимулите, но говорител заяви, че “очакваме да споделим повече подробности през следващите месеци.

За момента компанията проучва как може да си партнира с банки и кредитни съюзи в САЩ, за да предложи интелигентна проверка на акаунти чрез Google Pay, и помага на клиентите си да се възползват от полезни прозрения и средства за бюджет, като същевременно държат парите си в сметка, застрахована от FDIC или NCUA , заяви говорителят на CNBC.

Банки и технологични компании се конкурират помежду си

Технологичният титан Apple, също се задълбочава в банкирането с кредитна карта, поддържана от “Goldman Sachs”. Тази седмица, високопоставени потребители се оплакаха, че съпрузите им са претърпели дискриминация, подчертавайки потенциалните главоболия в решенията за кредитно застраховане. Банката заяви, че търси начини членовете на семейството да споделят една карта. Райън Гилбърт, генерален партньор в “Propel Ventures”, заяви, че проверките на сметките са по-приятни от тези при кредитните карти, тъй като не е необходима проверка на кредита.

Започвайки с банкова сметка, вместо кредитна карта, Google гарантира, че не е нужно да “разочарова” клиентите, защото не изисква одобрение за тяхната кредитоспособност, според де Тойт.

Съществува риск от създаване на нови финансови посредници предвид това, че Уолстрийт си партнира с големи технологични компании. За банковия сектор изглежда, че или си с тях, или срещу тях, тъй като Apple, Amazon и Google започват да навлизат в потребителското финансиране. Но със сигурност банките имат преимущества.

Citibank ще бъде тази, която държи депозити на клиенти на Google със застраховка FDIC. Банката може да разраства депозитите си и чрез Google. Задържането на парите на клиентите и предоставянето им под формата на заеми е ключов доход за банките.

Бизнесът ще използва това като усилие да “разшири своята клиентска база, за да използва националната си марка, с цел да получи повече депозити”, според старши анализатора на Wells Fargo, Майк Майо.

Основното поведение на банковата индустрия е, че големите технологични компании по-вероятно ще си партнират с банките, отколкото да се сблъскат с потенциално банково регулиране”, заяви Майк Майо в бележка към клиентите.

Технологично – банковото партньорство е все по-популярно за финтех компаниите, които се справят с финансите на клиентите без банкова карта. Според съобщенията, Google е посетил Службата на контролера на валутата, за да проучи получаването на нов банков лиценз със специална цел, но в крайна сметка се е отказал, според “American Banker”.

@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }

Лицензът пое регулаторен удар през ноември, след като федерален окръжен съд в Ню Йорк реши, че Службата за контрол на валутата, регулаторът, който издава хартата (лиценза), няма правомощието да го направи.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Токенизираните активи скоро ще надхвърлят стойността на криптовалутите според експерт

Съоснователят на Chainlink Сергей Назаров прогнозира, че токенизираните активи от реалния свят (RWA) скоро ще надминат по стойност криптовалутите.

20.09.2024 12:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Австралия пренасочва фокуса си към CBDC на едро

Австралийската централна банка взе решение да даде приоритет на разработването на дигитална валута на едро на централната банка (CBDC) пред версията на пазара на дребно.

19.09.2024 13:30 1мин. четене Alexander Zdravkov

Circle въвежда незабавни банкови трансфери с USDC в две държави

Circle обяви, че вече ще поддържа местни банкови преводи за USDC в Мексико и Бразилия, използвайки системите за плащания в реално време PIX и SPEI на тези държави.

19.09.2024 13:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

CEX.io обявява нови партньорства за подобрени услуги за превод oт криптовалути в брой

CEX.io, централизирана борса за криптовалути, представи нова интеграция с компанията за финансови услуги MoneyGram и блокчейна Stellar.

18.09.2024 22:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.