Проучване на Fidelity Digital Assets установи, че 90% от институционалните инвеститори планират да притежават крипто до 2026 г.
Интересът е най-силен в Азия, но инвеститорите в Европа и САЩ също стават все по-бичи.
Броят на институционалните инвеститори – мениджъри на фондове, фондации и т.н., които притежават крипто активи, нарасна драстично и ще продължи да го прави и в бъдеще, според ново проучване на Fidelity Digital Assets.
Според проучването 70% от институционалните инвеститори възнамеряват да купят или инвестират в цифрови активи в близко бъдеще, като над 90% от тях планират да направят това до 2026 г.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Предстои ли криза при стабилните монети?
Докато крипто индустрията редовно излъчва оптимистични проучвания, констатациите от Fidelity си струва да се отбележат предвид размера и влиянието на компанията на по-широките финансови пазари. Констатациите са и малко добра новина за индустрията във време, когато пазарите са затънали в низходящ тренд.
Том Джесоп, президентът на Fidelity Digital Assets, приписва възходящите констатации на “нарастващата изтънченост” към крипто сред професионалните мениджъри на пари и новите нагласи, породени от последните кризи.
“Пандемията – и фискалните и парични мерки в отговор на нея – беше катализатор за много институционални инвеститори да дефинират своята инвестиционна теза и да я приведат в действие”, каза Джесоп в изявление.
Проучването, което беше проведено на сляпо, търсеше мненията на повече от 1,100 институционални инвеститори, разделени между САЩ, Европа и Азия. То определя крипто собствеността като притежание на дигитални активи директно или инвестиране в компании в крипто сферата.
Друго интересно откритие на проучването е, че азиатските инвеститори в момента са заложили значително повече на крипто, отколкото други части на света, но тези в САЩ и Европа бързо наваксват.
Все още обаче има известен скептицизъм към крипто пазара от страна на институциите. Инвеститорите посочиха нестабилността на цените като основно възпиращо средство за придобиване на крипто, но също така изразиха загриженост относно риска от манипулация на пазара и липсата на основи за измерване на стойността.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Кит купи 30,000 Биткойн миналия уикенд
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.
След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.