Начало » Други » Предстои ли криза при стабилните монети?

Предстои ли криза при стабилните монети?

19.07.2021 19:31 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Предстои ли криза при стабилните монети?

Нобеловият лауреат по икономика, известен икономист, географ и член на Американското философско общество Пол Кругман изрази мнението си за стабилните монети. Той направи това на официалната си страница в Twitter.


Модерна версия на безплатното банкиране

По този начин д-р Кругман похвали съвместната научна работа на икономистите Гари Гортън и Джефри Занг, озаглавена „Укротяване на дивите стабилни монети„, изразявайки пълното си съгласие с написаното там.

След това продължи мислите си, сравнявайки стабилните монети с банките. Д-р Кругман отбеляза, че те са просто модерна версия на безплатното банкиране.

Нобеловият лауреат поясни, че при безплатното банкиране банките емитират свои собствени банкноти, които обикновено са обезпечени с метални монети.

Въпреки това д-р Кругман посочи факта, че тази система е била подложена на криза, сравнявайки този сценарий със стабилните монети.

ПРОЧЕТИ ОЩЕЕто защо Етериум може да задмине Биткойн по пазарна капитализация

Този възглед на легендарния икономист срещна противоречия от някои членове на крипто общността. И все пак, Пол Кругман е сред хората, които винаги са били скептични към криптовалутите.

Ами Биткойн?

Припомнете си, че през 2018 г. той нарече флагманската криптовалута „зла“ и описа криптовалутите като „въплъщение на икономическата регресия, връщайки финансовата система назад с 300 години„.

Като икономист от „старата школа„, д-р Кругман преди това сравняваше пазара на криптовалути с пирамидална схема. Трябва да се отбележи, че в статията си за New York Times видният американски икономист нарече индустрията на криптоактивите „дългогодишна Понци схема„.

Нобеловият лауреат твърди, че Понци схемите са доста способни да работят дълги години и добави, че криптовалутите се държат на повърхността чрез „сложна техническа терминология и твърдения за неизбежния срив на фиатните валути„.

Криптовалутите могат да бъдат равни със златото

И все пак икономистът признава, че „една или две“ криптовалути в крайна сметка могат да достигнат същия статус като златото – ако разпространението на алткойни не попречи.

По-рано Пол Кругман заяви, че правителството на САЩ може да премахне криптовалутата по същия начин, както направи със златото през 30-те години на миналия век. По това време правителството на САЩ конфискуваше злато от населението на САЩ.

Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Какви са настроенията на крипто пазарът?

Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.

20.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ 7 актуализации на крипто проекти тази седмица

През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.

19.07.2025 21:35 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Още една крипто борса подаде документи за IPO

Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.

19.07.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether планира нова стабилна монета в САЩ след приемането на закона GENIUS

След като президентът Тръмп официално подписа закона GENIUS, регулаторният пейзаж за стабилните монети в САЩ навлезе в нова фаза, което предизвика сериозни реакции от страна на водещите играчи в индустрията.

19.07.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.