Робърт Кийосаки, известен с многократните си предупреждения за потенциални икономически спадове, за пореден път сподели мрачна прогноза, намеквайки, че значителен пазарен срив може би вече е в ход.
Авторът на книгата „Богат татко, беден татко“ изрази съмнения относно ефективността на сегашното финансово управление, критикувайки структури като Федералния резерв, Министерството на финансите, банките и Уолстрийт. В публикация в социалните мрежи от 4 януари Кийосаки твърди, че прекаленото разчитане на печатането на пари влошава икономическата нестабилност.
Той смята, че инфлацията, подхранвана от фиатните валута, облагодетелства богатите, които притежават материални активи, като същевременно намалява покупателната способност на бедните и средната класа. Според него инфлацията и данъчното облагане са основните фактори за увеличаване на разликата в богатството.
За да се предпази от икономически сътресения, Кийосаки отново изрази предпочитанието си към инвестиции в злато, сребро и Биткойн.
Той съветва да се измести фокусът от парични спестявания към материални активи, за да се издържат по-добре финансовите предизвикателства. Авторът сподели:
Големият пазарен срив е тук. <…> Когато се печатат фалшиви пари, богатите, които притежават реални активи, стават по-богати… докато бедните и средната класа, които спестяват фалшиви пари, стават по-бедни поради инфлацията и данъците. Нека инфлацията ви направи по-богати, а не по-бедни. Запазете злато, сребро и Биткойн. Погрижете се за себе си. Крахът е тук.
Прогнозите на Кийосаки често са подлагани на критики, като някои наблюдатели ги определят като панически и нереалистични. Въпреки продължаващата икономическа несигурност, критиците твърдят, че предупрежденията на автора може да пренебрегнат напредъка във финансовото регулиране. Следкризисните мерки укрепиха банките и намалиха вероятността от системни сривове. Например, когато през октомври First National Bank of Lindsay в Оклахома фалира поради съмнения за измама, регулаторите бързо се намесиха, за да намалят по-широките последици.
Въпреки че Кийосаки продължава да е убеден в предстоящия срив, икономическите експерти посочват, че точното прогнозиране на подобни събития по същество е трудно. Взаимно свързаният характер на световната икономика допълнително усложнява ясните прогнози за финансова катастрофа.
Майкъл Сейлър, основател на MicroStrategy, отново предизвика вълнение със загадъчна публикация през уикенда – модел, който стана почти обичаен.
Маркет мейкърът Wintermute отчете значителен годишен ръст от 240% на активността на традиционните финансови компании на своето бюро за извънборсова търговия (OTC), което е сигнал за промяна в пейзажа на крипто търговията.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) наложи глоби на десетина компании от Уолстрийт в размер на $63.1 милиона за използване на неразрешени методи за комуникация, които нарушават федералните закони за водене на документация.
Пускането на меме монетата на Доналд Тръмп, TRUMP, в блокчейна Solana предизвиква доста вълнение в света на криптовалутите.