Годишната инфлация на потребителските цени в САЩ спадна до 6.5% през декември, както и се очакваше от повечето пазарни участници.
В четвъртък Бюрото за трудова статистика на САЩ съобщи, че инфлацията в САЩ, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), е намаляла до 6.5% на годишна база през декември от 7.1% през ноември.
Този показател съответстваше на пазарните очаквания. На месечна база индексът на потребителските цени се понижи с 0.1% след увеличението от 0.1% през ноември.
Допълнителни подробности от публикацията разкриха, че основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на храните и енергията, се понижи до 5.7% на годишна база от очакваните 6%. И накрая, основният индекс на потребителските цени нарасна с 0.3% на месечна база.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор предвижда скок от над 70% – ето защо
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) е мярка за средното изменение с течение на времето на цените, плащани от потребителите за набор от стоки и услуги.
Той се използва като мярка за инфлацията. Като цяло, когато ИПЦ се повишава, стойността на парите намалява, а когато той спада, стойността на парите се увеличава.
Ефектът на индекса върху пазара на криптовалути може да варира в зависимост от конкретната криптовалута и общите пазарни условия. Като цяло, ако инфлацията е висока, инвеститорите могат да се обърнат към криптовалутите като хедж срещу инфлацията. Това е така, защото предлагането на много криптовалути е ограничено и стойността на тези активи може да се увеличи, когато стойността на фиатните валути спада. В допълнение децентрализираният характер на много дигитални активи ги прави по-малко податливи на правителствени манипулации, което може да е проблем в периоди на висока инфлация.
Като цяло връзката между ИПЦ и пазара на криптовалути е сложна и многостранна и зависи от различни фактори. Към момента се предполага, че подобрение в индекса може да е положително, тъй като може да подсили апетита за риск сред инвеститорите.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.