Годишната инфлация на потребителските цени в САЩ спадна до 6.5% през декември, както и се очакваше от повечето пазарни участници.
В четвъртък Бюрото за трудова статистика на САЩ съобщи, че инфлацията в САЩ, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), е намаляла до 6.5% на годишна база през декември от 7.1% през ноември.
Този показател съответстваше на пазарните очаквания. На месечна база индексът на потребителските цени се понижи с 0.1% след увеличението от 0.1% през ноември.
Допълнителни подробности от публикацията разкриха, че основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на храните и енергията, се понижи до 5.7% на годишна база от очакваните 6%. И накрая, основният индекс на потребителските цени нарасна с 0.3% на месечна база.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор предвижда скок от над 70% – ето защо
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) е мярка за средното изменение с течение на времето на цените, плащани от потребителите за набор от стоки и услуги.
Той се използва като мярка за инфлацията. Като цяло, когато ИПЦ се повишава, стойността на парите намалява, а когато той спада, стойността на парите се увеличава.
Ефектът на индекса върху пазара на криптовалути може да варира в зависимост от конкретната криптовалута и общите пазарни условия. Като цяло, ако инфлацията е висока, инвеститорите могат да се обърнат към криптовалутите като хедж срещу инфлацията. Това е така, защото предлагането на много криптовалути е ограничено и стойността на тези активи може да се увеличи, когато стойността на фиатните валути спада. В допълнение децентрализираният характер на много дигитални активи ги прави по-малко податливи на правителствени манипулации, което може да е проблем в периоди на висока инфлация.
Като цяло връзката между ИПЦ и пазара на криптовалути е сложна и многостранна и зависи от различни фактори. Към момента се предполага, че подобрение в индекса може да е положително, тъй като може да подсили апетита за риск сред инвеститорите.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.
Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.