Годишната инфлация на потребителските цени в САЩ спадна до 6.5% през декември, както и се очакваше от повечето пазарни участници.
В четвъртък Бюрото за трудова статистика на САЩ съобщи, че инфлацията в САЩ, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), е намаляла до 6.5% на годишна база през декември от 7.1% през ноември.
Този показател съответстваше на пазарните очаквания. На месечна база индексът на потребителските цени се понижи с 0.1% след увеличението от 0.1% през ноември.
Допълнителни подробности от публикацията разкриха, че основният индекс на потребителските цени, който изключва волатилните цени на храните и енергията, се понижи до 5.7% на годишна база от очакваните 6%. И накрая, основният индекс на потребителските цени нарасна с 0.3% на месечна база.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор предвижда скок от над 70% – ето защо
Индексът на потребителските цени (ИПЦ) е мярка за средното изменение с течение на времето на цените, плащани от потребителите за набор от стоки и услуги.
Той се използва като мярка за инфлацията. Като цяло, когато ИПЦ се повишава, стойността на парите намалява, а когато той спада, стойността на парите се увеличава.
Ефектът на индекса върху пазара на криптовалути може да варира в зависимост от конкретната криптовалута и общите пазарни условия. Като цяло, ако инфлацията е висока, инвеститорите могат да се обърнат към криптовалутите като хедж срещу инфлацията. Това е така, защото предлагането на много криптовалути е ограничено и стойността на тези активи може да се увеличи, когато стойността на фиатните валути спада. В допълнение децентрализираният характер на много дигитални активи ги прави по-малко податливи на правителствени манипулации, което може да е проблем в периоди на висока инфлация.
Като цяло връзката между ИПЦ и пазара на криптовалути е сложна и многостранна и зависи от различни фактори. Към момента се предполага, че подобрение в индекса може да е положително, тъй като може да подсили апетита за риск сред инвеститорите.
Американската данъчна служба (IRS) призова федерален апелативен съд да отхвърли иска на крипто предприемача Роуланд Маркъс Андраде, който оспорва издадените срещу него данъчни призовки. Според жалбата на Андраде, IRS не го е уведомила надлежно преди да поиска достъп до финансовите му записи. Предистория на казуса Историята започва през 2021 г., когато IRS стартира разследване срещу […]
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.
В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС