Международната агенция по енергетика (IEA) подчерта, че през следващите две години на световния пазар на петрол се очаква да има огромен излишък, предизвикан от нарастващото производство и забавящия се ръст на търсенето.
Вероятното нарастване на свободния капацитет може да доведе до поевтиняване на петрола, което ще бъде проблем за американските шистови производители и алианса ОПЕК+. Въпреки това през 2030 г. световното търсене на петрол се очаква да бъде с 3.2 милиона барела дневно по-високо, отколкото през 2023 г., поради перспективното търсене от страна на големите азиатски икономики, като индийската и китайската.
В това отношение обаче прогнозите са за подобряване на горивната ефективност, ръст на продажбите на електромобили и използване на възобновяеми енергийни източници, които ще противодействат донякъде на тези постижения.
В развитите страни се предвижда търсенето на петрол да намалее от 45.7 милиона барела дневно през 2023 г. до 42.7 милиона барела дневно през 2030 г. – етап, който не е посещаван от 1991 г. насам. Производственият капацитет в световен мащаб ще бъде повишен най-вече от държави, които не са членки на ОПЕК+, като една от основните е САЩ, както и Бразилия, Канада, Аржентина и Гвиана, които се очаква да бъдат отговорни за увеличението с три четвърти до 2030 г.
Освен това се твърди, че ОПЕК+ ще увеличи доставките си с 1.4 милиона барела дневно до 2030 г., като Саудитска Арабия, ОАЕ и Ирак ще бъдат три от най-големите производители.
Ripple Labs се оказа един от най-големите финансови поддръжници на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, предоставяйки близо $5 милиона само месеци преди федералните регулатори да започнат да смекчават позицията си спрямо компанията.
В момента европейските финансови органи са разделени по въпроса колко голяма заплаха за еврозоната представлявa позицията на Доналд Тръмп по отношение на криптовалутите.
Polygon излезе начело на NFT пазара, заемайки водеща позиция по седмичен обем на продажбите и надминавайки Етериум за пръв път от месеци насам.
Неотдавнашният стремеж на френските законодатели да отслабят криптирането в чат приложенията предизвика остра критика от страна на основателя на Telegram Павел Дуров, който предупреди, че подобни усилия са пряко посегателство срещу личната неприкосновеност в дигиталната ера.