Четирима от всеки десет германски производители обмислят да ограничат производството си или да го преместят в чужбина на фона на несигурността относно бъдещите енергийни доставки в страната и съсипващата бюрокрация, сочи проучване.
Според доклада на Асоциацията на германските индустриално-търговски камари енергоемките компании и тези с повече от 500 служители са особено склонни към подобни размисли, като около половината от тях обмислят ограничаване на производството или напускане на Германия.
Резултатите от проучването показват, че най-големите опасения на компаниите са свързани с твърде голямата бюрокрация и липсата на информация за бъдещите енергийни доставки.
Въпреки че от доста време германските предприятия гледат скептично на плановете за енергиен преход, кризата преди две години доведе до значителен спад в нагласите. Две трети от промишлените предприятия вече смятат, че конкурентоспособността им е застрашена от високите разходи за енергия, показва проучването.
„Компаниите продължават да виждат много повече рискове, отколкото възможности за собствената си конкурентоспособност“, заяви заместник-управляващият директор на DIHK Ахим Деркс.
„Обратната връзка показва, че да се продължава по същия начин е опасно за Германия като място за бизнес. Затова компаниите очакват от политиците ясно преосмисляне на енергийната политика“, добави той.
От Binance се стремят да отхвърлят съдебния иск за $1.76 милиарда, заведен от наследниците на FTX, с аргумента, че съдебното дело е опит да се пренапише историята на собствения крах на фалиралата борса.
Докато пазарите реагират нервно на новите търговски мерки на президента Тръмп, основателката на ARK Invest Кати Ууд заема противоположна позиция: Тя вярва, че настоящите сътресения в крайна сметка могат да отворят пазарите и да доведат до дългосрочен растеж.
С бавното изместване на глобалния баланс на финансовата мощ, Китай предприема стратегически ходове, за да превърне юана в сериозна алтернатива в международната търговия.
Въпреки последните признаци на икономическа сила, милиардерът инвеститор Стив Коен остава предпазлив относно перспективите за САЩ, предупреждавайки, че растежът може да се забави повече, отколкото пазарите са склонни да признаят.