Съгласно новите закони за борба с прането на пари, няколко германски банки искат от регулаторите да предлагат услуги за дигитални активи.
ren Местният вестник ‘Handelsblatt’ съобщи на 7-ми февруари, че Федералният орган за финансов надзор в Германия (BaFin) се занимава с наплив от заявления от 40 банки, които искат да станат регулирани попечители на криптовалути.
От януари 2020 г. новото законодателство позволява на банките да разширяват своите предложения извън традиционните ценни книжа, като акции и облигации, за да включват криптовалути, като Биткойн , Етериум и XRP .
Както отбелязва Handelsblatt, новото законодателство дава на тези институции, които вече са се занимавали с дигиталните активи, преходен период, който продължава до ноември 2020 г. Въпреки това всички участници на пазара трябва да подадат заявление в регулатора най-късно до края на март.
Според съобщенията обемът на заявленията надмина очакванията на финансовото министерство. Франк Шефлер, член на парламента на Свободната демократична партия, каза пред репортери:
Пазарът се разраства по-бързо, отколкото прогнозира Федералното министерство на финансите. Това е благословия и проклятие. Голямото търсене показва, че все повече фирми приемат блокчейн технологията, но може тази блокчейн вълна да се отрази на новото законодателство.
Новото законодателство обхваща гама от криптовалути – от криптовалути до токени – класифицирайки ги като цифрови репрезентаций на стойност, които нямат статут на законно платежно средство.
Според съобщенията, сред първите институции, които кандидатстват с BaFin, е берлинската Solaris Bank, която вече е основала криптовалутен бизнес. Майкъл Оферман, ръководител на крипто банкирането в Solaris, каза на Hassenblatt:
От година и половина се занимаваме интензивно с темата за криптовалути. Новият регламент в новия Анти Закон за пране на пари е подходящ момент да започнем практически. В крайна сметка ние не сме изследователски институт, а търговска банка.
Германия – рай за криптовалути
Както бе съобщено, още през есента на 2019 г. предложеното законодателство беше приветствано от някои в бранша като сигурна стъпка към превръщането на Германия в про-крипто страна.
Като премахва необходимостта банките да прибягват до външни попечители на криптовалута или специализирани дъщерни дружества, окончателният вариант на законопроекта е предназначен да оптимизира операциите, свързани с криптовалутите на банките и да улесни лесното влизане в сектора.
Асоциацията на германските банки – основна лобистка група, представляваща над 200 финансови институции, подкрепящи новото законодателство – по това време спори, че контролираните банки имат достатъчно опит и рискови механизми за защита на клиентските активи.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
По-рано тази седмица основната фирма за финансови услуги за цифрови активи BitGo разшири своя глобален обхват, като създаде две нови регулирани попечителски предприятия в Европа, едното от които се намира в Германия.
Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.
Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.