Германия затвори 47 борси за криптовалути, обвинявайки ги, че дават възможност на киберпрестъпниците да перат пари, пренебрегвайки регулаторните разпоредбите.
Властите твърдят, че тези платформи са позволили интегрирането на незаконни средства в икономиката, като сред потребителите им са били оператори на софтуер за откуп и дилъри на черния пазар.
Длъжностните лица обявиха изземването на сървъри и потребителски данни, предупреждавайки че възнамеряват да проследят замесените лица. Те обаче признаха, че преследването на много от заподозрените може да се окаже трудно, тъй като те са базирани в държави, които предлагат защита на киберпрестъпниците.
Сред конфискуваните платформи е Xchange.cash, която от 2012 г. насам е обработила над един милион транзакции. Други големи борси включваха 60cek.org, Baksman.com и Prostocash.com.
Германия, някога значителен притежател на Биткойн, наскоро продаде BTC на стойност $3.15 милиарда, иззети от пиратския сайт Movie2k.to през 2020 г.
Съобщава се, че ФБР лансира своя собствена криптовалута като част от операция за разкриване и задържане на измамници в крипто пространството.
Американските прокурори повдигнаха обвинения срещу четири крипто компании и 14 физически лица в рамките на първото наказателно дело за манипулиране на пазара и измами в областта на дигиталните валути.
В неотдавнашно заявление правителството на САЩ посочи, че Bitfinex може да е единствената жертва, призната в хакерската атака от 2016 г., извършена от Иля Лихтенщайн и Хитър Морган.
Приложението за дигитално банкиране Revolut съобщи, че през 2023 г. е блокирало над $621 милиона потенциално измамни транзакции, включващи както криптовалути, така и фиатни валути.