Около 350 милиарда евро могат да влезнат на крипто пазара.
Нов закон бе приет в Германия, който позволява на 4,000 специални фонда, и на нови специални фондове, да инвестират до 20% в Биткойн и Етериум.
Досега на подобни фондове им бе забранено да разпределят какъвто и да било процент в крипто.
Този закон е имплементация на директива на Европейския съюз, което предполага, че остатъка от ЕС може да е на път да приеме подобни закони.
Законът не е специфичен за крипто, като по-скоро цели да даде на пенсионни и осигурителни фондове, които често използват специални фондове, възможността да диверсифицират.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ: Revolut добави търговия с Polkadot (DOT)
Изглежда Германия е единствената юрисдикция досега, която премахва тези рестрикции. Още през 2018 г. много мениджъри на пенсионни фондове в САЩ се оплакваха, че не могат да инвестират в Биткойн, като настояваха за борсово търгуван фонд на BTC, за да получат изложение.
С приемането на този нов закон, в най-добрия случай могат да влязат около $410 милиона в Биткойн. Това са над 60% от текущата пазарна капитализация на криптовалутата.
Специалните фондове правят дългосрочни инвестиции, което прави BTC значително по-привлекателен като инвестиция, тъй като позволява да се абстрахират от краткосрочната волатилност.
Колко от тези фондове ще диверсифицират в Биткойн – тепърва предстои да видим. Законът влиза в сила в рамките на следващите 48 часа.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.