Газпромбанк заяви, че дигиталната валута на руската централна банка (CBDC) - дигиталната рубла трябва да бъде въведена постепенно и внимателно, за да се сведат до минимум загубите, които банките ще претърпят в резултат на това.
Според информацията банката смята, че CBDC на Русия ще доведе до неизбежен спад в приходите на банките поради по-ниските комисионни, тъй като търговците на дребно вече няма да трябва да разчитат толкова много на банковите услуги.
Газпромбанк добави, че е по-вероятно това да доведе до по-високи печалби за търговците на дребно, отколкото до по-ниски цени за потребителите.
От институцията не пропуснаха да отбележат че въвеждането на дигиталната рубла ще повиши прозрачността на всички финансови транзакции, а това би трябвало да има положителен ефект върху икономиката и банковата система на страната.
През август 2022 г. върховната банка на Русия заяви, че планира да подходи внимателно към внедряването, за да не пропусне някое жизненоважно изпитание.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Анализатор прогнозира продължение на бичия сценарий – ето защо
Също така върховната банка се надява да разшири използването на дигиталната рубла и извън страната. Тя планира да си сътрудничи с приятелски централни банки, за да може CBDC на Русия да улесни международните транзакции.
Страната проучва дигиталната рубла известно време и я тества с 15 банки включително и Газпромбанк с надеждата да я въведе до 2024 г., преди следващите президентски избори.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.