Страните, представляващи най-големите световни икономики, заявиха в чернова на изявление, че първоначално ще се противопоставят на стартирането на проекта Libra на Facebook.
Според доклад на Reuters от 12-ти октомври централните банкери и министри на финансите от САЩ, Канада, Япония, Германия, Франция, Италия и Обединеното кралство (известни също като Г7), заявяват, че ще спрат глобални проекти за стабилни пари в очакване на подходящ регулаторен контрол.
В проекта се посочва:
Г7 продължава да твърди, че нито един глобален проект за стабилна монета не трябва да започне да работи, докато не отговори адекватно на съответните законови, регулаторни и надзорни изисквания чрез подходящ дизайн и придържане към приложимите стандарти.
Изявлението идва от представители на седемте държави, събрани през юни 2019 г., за да проверят как централните банки могат да регулират криптовалутите. Групата изрази загриженост относно това как да се гарантира, че дигиталните активи отговарят на законите за пране на пари, правилата за защита на потребителите и други регулаторни въпроси. В доклад на Г7 от октомври миналата година се посочва, че „глобалните стабилни монети“ представляват заплаха за глобалната финансова система.
В резултат на това Libra, стабилната монета на Facebook, може да не получи одобрение от необходимите регулатори. Миналата година бе съобщено, че Франция се е обединила с Германия, Италия, Испания и Холандия, за да предотврати стартирането на Libra в Европа. През април Съветът за финансова стабилност на Г-20 публикува цялостно проучване за стабилна валута, представящо 10 препоръки за ефективното им регулиране.
Проектът на Г7 включва и загрижеността на групата относно рансъмуер атаките, за които се казва, че „застрашават основните функции заедно с нашата колективна сигурност и просперитет“. Подобни атаки се увеличават в страни, включително САЩ, Франция, Германия, Гърция и Италия от началото на пандемията по-рано тази година.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.