Съветът за финансова стабилност (СФС), в който влизат финансови служители и централни банкери от страните от Г-20, работи по представянето на глобални правила за криптовалутите до октомври тази година.
Регулациите, определени като „стабилни„, се наложиха поради неотдавнашните сътресения в сектора на криптовалутите, при които повечето инвеститори понесоха значителни загуби, съобщи Reuters на 11 юли.
Преди да започне работа по разкриването на крипторегламенти, СФС в миналото се е фокусирал главно върху наблюдението на сектора.
„Провалът на даден пазарен участник, освен че налага потенциално големи загуби на инвеститорите и застрашава доверието на пазара, произтичащо от кристализирането на поведенчески рискове, може също така бързо да пренесе рискове към други части на екосистемата на криптоактивите“, заяви СФС.
Според СФС част от регулациите ще се съсредоточат главно върху предлагането на насоки за управление на стабилни монети. Това се случва след срива на екосистемата Terra (LUNA), който допринесе за сътресенията на криптопазара.
„СФС ще докладва на финансовите министри и управителите на централните банки на Г-20 през октомври относно регулаторните и надзорните подходи към стабилните монети и други криптоактиви <…> Членовете на СФС се ангажират да използват правомощията за правоприлагане в рамките на правната рамка в тяхната юрисдикция, за да насърчават спазването на правилата и да предприемат действия срещу нарушенията“, добави СФС.
Струва си да се отбележи, че макар да предлага регулации за криптосектора, СФС няма мандати за законотворчество. Нейните държави членки обаче могат да се ангажират с прилагането на предложените регламенти.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: От Уол Стрийт очакват, че Биткойн ще се срине до $10,000 – Bloomberg
Забележително е, че СФС си сътрудничи с други глобални агенции за разгръщане на единна регулаторна рамка за крипто пазарите. Структурата работи с Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO) за публикуване на глобален план за регулиране до следващата година.
Сътрудничеството между агенциите е свързано с трансграничния характер на криптовалутите.
Въпреки че настоява за регулиране на криптовалутите, СФС твърди, че всички закони трябва да поддържат иновативния характер на сектора.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.
Tether, компанията, която стои зад най-големята стабилна монета, активно работи с американските законодатели, тъй като дискусиите около регулирането на стабилните монети набират скорост.