Водещите световни икономики трябва да запълнят пропуските в своите правилници, за да избегнат проблеми с дигиталните валути, като Libra.
Стейбълкойните са обвързани с традиционна валута или кошница от активи и се използват за плащания или съхраняване на стойност.
Съветът за финансова стабилност на Г-20 представи във вторник 10 препоръки за общ, международен подход за регулиране на стабилни монети, подтикнат от гиганта на социалните медии Facebook.
Те трябва да бъдат изправени пред същите правила като другите предприятия, които представляват същите рискове, независимо от използваната технология.
Съществуващите финансови правила, като например за плащания и проверки на клиенти, обикновено се прилагат изцяло или отчасти за стабилни монети и адресират поне някои от рисковете, които те генерират, казаха от ФСБ.
Покритието обаче може да бъде различно от страна на държава, като се излагат пропуски при надзора върху трансграничния стейбълкойн, заявиха от ФСБ.
Препоръките предлагат гъвкаво, трансгранично сътрудничество, за да се избегне стабилна монета , която настройва една юрисдикция срещу друга.
“Съответните органи трябва, когато е необходимо, да изяснят регулаторните правомощия и да отстранят потенциалните пропуски във вътрешните си рамки, за да разрешат адекватно рисковете, породени от глобалните стабилни монети”, заяви ФСБ.
Операторите на стабилни монети трябва ефективно да управляват рисковете, да са оперативно издръжливи, да имат предпазни мерки срещу кибератаки и системи за спиране на прането на пари и финансирането на тероризма, се казва в съобщението.
Някои от основните партньори подкрепящи Libra, включително Visa, Mastercard и PayPal, отпаднаха след скептицизъм от страна на регулаторите и централните банки, които заявиха, че не трябва да се стартира проекта, докато не бъдат въведени адекватни правила.
Огромният обхват на Facebook в трансграничните плащания би направил компанията незабавен системен конкурент на традиционните валути, заявиха централните банки.
Компанията заяви, че миналия месец все още планира да предложи токена Libra, но също така работи върху дигитални версии на поддържаните от правителството валути.
Базираната в Швейцария, Libra, която ще издава и управлява цифровата валута, заяви, че приветства регулаторния контрол, като отказа да коментира допълнително.
Централните банки също разглеждат възможността за издаване на собствени цифрови валути, тъй като използването на пари в брой за плащания намалява. Заплахата за техния контрол върху парите, породена от потенциалното пускане на Libra, беше основен фактор за ускоряване на изследователските усилия.
Съществуващите стабилни монети, много от които се предлагат в международен план, все още са с малък мащаб и не представляват риск за финансовата стабилност, но това може да се промени, ако използването значително се увеличи, казаха от ФСБ.
Най-голямата, Tether , с пазарна капитализация от около 6,3 милиарда долара, все още е много по-малка от Биткойн и не се използва често извън света на търговията с криптовалути.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.