Водещите световни икономики трябва да запълнят пропуските в своите правилници, за да избегнат проблеми с дигиталните валути, като Libra.
Стейбълкойните са обвързани с традиционна валута или кошница от активи и се използват за плащания или съхраняване на стойност.
Съветът за финансова стабилност на Г-20 представи във вторник 10 препоръки за общ, международен подход за регулиране на стабилни монети, подтикнат от гиганта на социалните медии Facebook.
Те трябва да бъдат изправени пред същите правила като другите предприятия, които представляват същите рискове, независимо от използваната технология.
Съществуващите финансови правила, като например за плащания и проверки на клиенти, обикновено се прилагат изцяло или отчасти за стабилни монети и адресират поне някои от рисковете, които те генерират, казаха от ФСБ.
Покритието обаче може да бъде различно от страна на държава, като се излагат пропуски при надзора върху трансграничния стейбълкойн, заявиха от ФСБ.
Препоръките предлагат гъвкаво, трансгранично сътрудничество, за да се избегне стабилна монета , която настройва една юрисдикция срещу друга.
“Съответните органи трябва, когато е необходимо, да изяснят регулаторните правомощия и да отстранят потенциалните пропуски във вътрешните си рамки, за да разрешат адекватно рисковете, породени от глобалните стабилни монети”, заяви ФСБ.
Операторите на стабилни монети трябва ефективно да управляват рисковете, да са оперативно издръжливи, да имат предпазни мерки срещу кибератаки и системи за спиране на прането на пари и финансирането на тероризма, се казва в съобщението.
Някои от основните партньори подкрепящи Libra, включително Visa, Mastercard и PayPal, отпаднаха след скептицизъм от страна на регулаторите и централните банки, които заявиха, че не трябва да се стартира проекта, докато не бъдат въведени адекватни правила.
Огромният обхват на Facebook в трансграничните плащания би направил компанията незабавен системен конкурент на традиционните валути, заявиха централните банки.
Компанията заяви, че миналия месец все още планира да предложи токена Libra, но също така работи върху дигитални версии на поддържаните от правителството валути.
Базираната в Швейцария, Libra, която ще издава и управлява цифровата валута, заяви, че приветства регулаторния контрол, като отказа да коментира допълнително.
Централните банки също разглеждат възможността за издаване на собствени цифрови валути, тъй като използването на пари в брой за плащания намалява. Заплахата за техния контрол върху парите, породена от потенциалното пускане на Libra, беше основен фактор за ускоряване на изследователските усилия.
Съществуващите стабилни монети, много от които се предлагат в международен план, все още са с малък мащаб и не представляват риск за финансовата стабилност, но това може да се промени, ако използването значително се увеличи, казаха от ФСБ.
Най-голямата, Tether , с пазарна капитализация от около 6,3 милиарда долара, все още е много по-малка от Биткойн и не се използва често извън света на търговията с криптовалути.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.