Плащанията с дигитална валута могат да станат реалност за членовете на Г-20 преди следващата среща на върха в Саудитска Арабия.
Както съобщава Kyodo News на 11-ти юли, официални лица разкриха, че срещата на върха на Г-20, състояща се от представители на 19 държави и Европейския съюз, ще постави основата за приемане на дигитални плащания. Очаква се промените да започнат през октомври, вероятно по време на срещите на министрите и депутатите на Г-20 във Вашингтон и преди следващата среща на върха в Рияд през ноември.
Според японския информационен бюлетин, официалните представители на Г-20 наложиха промяна в политиката в отговор на напредъка на Китай в създаването на дигитален юан и очакваното освобождаване на Libra на Facebook. През юни бе съобщено, че Националният съвет за социално осигуряване на Китайската народна банка е обявил завършването на разработката на резервната архитектура за дигитална валута на централната банка на страната (CBDC).
По време на срещата на върха на Г-20 в Осака лидерите заявиха, че криптовалутите не представляват заплаха за паричната стабилност и че технологичните иновации могат да донесат значителни ползи за икономиката. Въпреки това, през октомври членовете заявиха, че стабилните монети представляват сериозен риск за публичната политика и финансовите регулации.
Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро сподели актуална информация за разработването на цифровото евро, отбелязвайки ключов етап в текущата подготвителна фаза.
Бразилската централна банка (BCB) представи проектопредложение, целящо да ограничи тегленето на стабилни монети, обезпечени с чуждестранна валута, до портфейли за самостоятелно попечителство.
Русия напредна с нова данъчна рамка за криптовалутите, насочена както към добива, така и към търговията с тях.
Администрацията на Тръмп обмисля да разшири правомощията на Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) за надзор на пазара на криптовалути.