Дългоочакваният процес на изплащане на суми на потребителите на несъществуващата борса за криптовалути FTX официално започна, тъй като планът за реорганизация на компанията влезе в сила на 3 януари.
Това развитие бележи значителна стъпка в текущото производство по несъстоятелност на FTX, като позволява на отговарящите на условията потребители да започнат да получават възстановявания.
Длъжниците на FTX отправиха предупреждение в социалните медии, като посъветваха потребителите да бъдат предпазливи към фишинг измами, маскирани като официална комуникация от борсата. За да се класират за изплащане на суми, клиентите трябва да са подали искове чрез определения уебсайт. Според FTX първоначалната група потребители може да започне да получава средствата си в рамките на 60 дни.
Планът дава приоритет на изплащането на суми за група, наречена „удобни класове“, състояща се от потребители с претенции за $50,000 или по-малко. Одобреният през октомври план за реорганизация обещава да възстанови 98% от потребителите със 119% от обявената стойност на техните средства към момента на обявяване на фалита.
Това усилие за изплащане е един от финалните етапи в сагата на FTX, която започна с нейния срив и обявяването ѝ в несъстоятелност през ноември 2022 г. В резултат на падението няколко високопоставени ръководители бяха изправени пред правни последици за измама на потребителите, като присъди за лишаване от свобода бяха издадени на фигури като бившия главен изпълнителен директор Сам Банкман-Фрийд и главния изпълнителен директор на Alameda Research Каролин Елисън.
Не всички заинтересовани страни са доволни от погасителния план. Критиците изразиха загриженост относно оценката на притежаваните криптовалути, която се основава на цени от 2022 г., когато борсата е обявила фалит. Оттогава насам цената на Биткойн се е повишила с над 400%, което допълнително подхранва недоволството на някои кредитори.
Русия и Иран, които са членове на алианса БРИКС, развиват плановете си да заменят доминираната от Запада платежна система SWIFT със свой алтернативен механизъм.
Майкъл Сейлър, основател на MicroStrategy, отново предизвика вълнение със загадъчна публикация през уикенда – модел, който стана почти обичаен.
Маркет мейкърът Wintermute отчете значителен годишен ръст от 240% на активността на традиционните финансови компании на своето бюро за извънборсова търговия (OTC), което е сигнал за промяна в пейзажа на крипто търговията.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) наложи глоби на десетина компании от Уолстрийт в размер на $63.1 милиона за използване на неразрешени методи за комуникация, които нарушават федералните закони за водене на документация.