FTX се готви да започне да възстановява суми по искове на стойност над $50,000 от 30 май, почти 27 месеца след грандиозния си фалит през ноември 2022 г., отбелязвайки важен етап в спорния процес по несъстоятелност.
Според адвоката по делата за несъстоятелност Андрю Дийтрих борсата, сега под ръководството на главния изпълнителен директор Джон Рей III, ще започне да прави първите плащания към основните кредитори от резерва си от $11.4 милиарда. Той също така отбеляза, че несъществуващата борса е изправена пред „27 квинтилиона“ вземания, като значителна част от тях са измамни или съмнителни, според Bloomberg.
Макар че някои кредитори от „удобния клас“ вече са били изплатени въз основа на стойностите на дигиталните активи към датата на обявяване на несъстоятелността през ноември 2022 г., опасенията остават. От FTX прогнозират, че кредиторите ще получат 118% от своите искове в брой.
Много кредитори обаче твърдят, че тази цифра е подвеждаща, тъй като не отчита увеличението на цените на различните дигитални активи от момента на подаване на заявлението. През последните две години токени като Solana са поскъпнали с приблизително 650%, XRP – с 450%, а Биткойн – с 500%, докато Етериум е нараснал с близо 47%. Въпреки тези увеличения, изплащанията ще се основават на стойността на активите към момента на подаване на молбата за обявяване в несъстоятелност.
Сунил Кавури, представляващ най-голямата група кредитори, заяви, че макар погасяването да предлага закриване на засегнатите, стойността е изчислена въз основа на цените към датата на подаване на петицията, което означава, че кредиторите няма да получат пълно възстановяване в сегашните условия на криптовалутите. Кредиторите също така ще начислят допълнителен 9% годишен лихвен процент върху вземанията си по време на периода на изчакване. Процесът обаче може да отнеме няколко месеца, което ще постави FTX под натиск да приключи своевременно с изплащането на сумите.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.