През изминалата година активите на FTX бяха ликвидирани в рамките на усилията за пълно компенсиране на бившите клиенти на вече несъществуващата борса.
При последното развитие на събитията масата на несъстоятелността финализира продажбата на останалите си акции в стартиращата компания за изкуствен интелект Anthropic.
Съгласно последните документи за несъстоятелност, FTX е продала оставащите си акции в Anthropic, фирмата за изкуствен интелект, известна със своя чатбот Claude. Имуществото е продало последните 15 милиона акции на цена $30 на акция, което е довело до постъпления от над $452 милиона.
Водещ купувач в тази сделка е G Squared, фонд за рисков капитал, който придоби приблизително една трета (4.5 милиона.) от останалите акции за приблизително $135 милиона. Сред другите купувачи са Фонд FG-BLU и над дузина хедж фондове и инвестиционни фирми.
Забележително е, че тази последна продажба следва по петите предишна сделка отпреди малко повече от два месеца, по време на която борсата продаде по-голямата част от акциите си в Anthropic на същата цена от $30 на акция, генерирайки възвръщаемост от около $900 милиона. Кумулативно приходите от ликвидацията на акциите на FTX в Anthropic възлизат на около $1.3 милиарда.
Според неотдавнашен доклад на специалист по несъстоятелност разходите, свързани с производството по фалитът на FTX, са надхвърлили $700 милиона. Тези разходи обхващат съдебните и административните такси, направени през последните няколко години след фалита на борсата.
Докладът разкрива, че консултантската фирма Alvarez & Marsal се е превърнала в най-печелившата сред доставчиците на услуги, ангажирани от имуществото на FTX, като е фактурирала за услугите си значителна сума от $212 милиона. Непосредствено след нея се нарежда Sullivan and Cromwell, юридическият съветник на FTX, със сметка на обща стойност $202 милиона.
Особено внимание в доклада се обръща на фактурата, представена от главния изпълнителен директор на FTX Джон Рей, на обща стойност $5.6 милиона от началото на делото по несъстоятелност, изчислена при почасова ставка от $1,300.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.