Американските прокурори твърдят, че инвестицията на Сам Банкман-Фрийд (SBF) в Modulo вероятно е била направена с помощта на незаконно присвоени пари от депозити на клиентите.
Федералните прокурори на САЩ твърдят, че SBF е използвал пари от FTX, за да инвестира във фирмата за рисков капитал (VC) Modulo Capital, според The New York Times.
Както вече беше съобщено, хедж фондът на SBF и сестринската фирма на FTX, Alameda Research, са инвестирали общо $400 милиона в Modulo през 2022 г., което се е превърнало в една от най-значимите инвестиции на Банкман-Фрийд. Финансирането привлече особено внимание от страна на регулаторните органи поради това, че Modulo – сравнително непозната фирма – набира значителен капитал в трудни времена за криптопазара.
Според последните констатации на следователите на SBF инвестицията на Modulo вероятно е била направена с помощта на приходи от престъпна дейност или незаконно присвоени пари, които клиентите на FTX са депозирали на борсата.
Прокурорите заявиха, че Modulo се е превърнал във важна част от разследването. Съобщава се, че сега адвокатите на FTX наблюдават активите на Modulo, тъй като се борят да възстановят милиардите долари от изплащането на задълженията на своите клиенти, инвеститори и други кредитори. Засега не е ясно къде се намира инвестицията на Банкман-Фрийд.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Биткойн: Трейдър предвижда скок до $30,000 – ето кога
Modulo Capital е основана през март 2022 г. от трима бивши ръководители на Jane Street, базирана в Ню Йорк фирма, в която някога са работили Банкман-Фрийд и главният изпълнителен директор на Alameda Каролин Елисън.
Новината идва на фона на това, че Кристи Голдсмит Ромеро, комисар на Комисията за търговия със стокови фючърси в САЩ, постави под въпрос надлежната проверка, извършена от рисковите фондове и мениджърите на парични средства, които са финансирали FTX.
„Защо са си затворили очите за това, което е трябвало да бъде наистина мигаща червена светлина?“, пита Ромеро.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.