Държавният служител и академик Ландау съзнателно сравнява “технологичното” и “финансовото” нововъведение в доклада, който наброява над сто страници. Някои от заключенията могат да изненадат индустриалните коментатори, успорвайки, че прекомерното регулиране на криптовалутите би представлявало “тристранна опасност”.
“Директното регулиране не е желателно, тъй като би ни задължило да дефинираме, класифицираме и затова ограничаваме обекти, които са по същество течни и все още неидентифицирани”, пише той в обобщаващия раздел за крипто. Докладът продължава:
Опасността е тристранна: замразяване на бързото развитие на технологиите в законодателството, това, че не можем да схванем истинската природа на обекта, който възнамеряваме да регулираме, и натискането на иновациите към регулаторното избягване. Напротив, регулирането трябва да бъде технологично неутрално и за да стане така, обърнете се към хората, а не на самите продукти.
На друго място Ландау се застъпва за “минимални принципи на прозрачност, почтеност и стабилност” за обмен на криптовалути, нещо, за което европейските депутати смятат, че е част от т.нар. “Euro-Bitlicens”.
Докладът освен това съдържа няколко случая, при които финансовите и технологичните иновации са диференцирани.
“Трябва да отделим технологичните иновации – които ние трябва да насърчаваме и стимулираме – от паричната и финансовата иновация, която трябва да се разглежда внимателно”, пише той, продължавайки:
В сегашната фаза правилният подход би бил да оставим криптовалутите и нововъведенията, които те носят – да се развият във виртуалната сфера, която заемат, но успоредно с това трябва да избягваме и ограничаваме всякаква зараза.</s tron g>
Ландау получи студено приемане, когато през януари стана ръководител на правителствена работна група за криптовалути, поради това, че преди това той изпарти Bitcoin в 17-и век.
Съобщава се, че през 2024 г. борсата за криптовалути Kraken ще представи нова услуга за търговия с акции.
На Уолстрийт се очаква намаляване на прогнозите за корпоративните печалби, което от своя страна може да се отрази на пазара на акции.
В неотдавнашно интервю Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan Chase, изрази загриженост относно готовността на световната икономика за потенциален сценарий на повишаване на основните лихвени проценти на Федералния резерв до 7%.
Много бизнес лидери изживяват целия си живот, без да участват в международни инциденти. Илон Мъск обаче се оказа в центъра на два такива инцидента само за този месец.