Два европейски гиганта в платежното пространство са готови да се съчетаят, за да създадат четвъртия по големина играч в индустрията.
Сделката дава на Ingenico предполагаема стойност на собствения капитал от 7,8 милиарда евро (8,6 милиарда долара), се казва в съобщение на Worldline, което представлява приблизително 17% премия върху цената на затваряне на Ingenico в петък.
Комбинираната компания би се превърнала в четвъртата по големина фирма за плащания в света, по думите на Worldline, с проектирани за 2019 г. нетни приходи от 5,3 милиарда евро и оперативни маржове от 1,2 милиарда евро. Worldline очаква сделката да доведе до спестяване на разходи от 250 милиона евро през следващите четири години.
При първично търговско предложение акционерите на Ingenico ще получат 11 акции на Worldline и 160,5 евро в брой в замяна на седем акции на Ingenico. Ще има и вторична оферта, която дава на инвеститорите в Ingenico 56 акции Worldline за 29 акции на Ingenico, което се превръща в офертна цена от 123,10 за акция на Ingenico въз основа на затварянето на пазара в петък.
Изпълнителният директор на Worldline – Жил Грапинет – ще оглави обединената компания като изпълнителен директор, докато председателят на Ingenico – Бернар Бурьо – се очаква да бъде назначен за неизпълнителен председател.
Грапинет каза, че сделката, която се очаква да приключи през третото тримесечие на 2020 г., ще помогне да се създаде “лидер от световна класа” в сектора на цифровите плащания в Европа, наричайки сливането “ключова транзакция за индустриалната консолидация на европейските плащания”.
Бурьо от Ingenico заяви, че поглъщането “предлага уникална възможност за създаване на безспорен европейски шампион по плащания наравно с най-големите международни играчи.”
Сделката стана реалност, тъй като старите процесори за плащания са изправени пред засилена конкуренция от множество нови финтех конкуренти, които грабват търговци със своите платформи за дигитални плащания.
Компании като американската Stripe, индийската Paytm и британската Checkout.com успяха да нанесат много тежки удари благодарение на потопа от рисков капитал, който гравитира към финтех пространството. Това се случва благодарение на възхода на електронната търговия и смартфона като платежно средство.
По-старите компании, в сферата на разплащанията, са подложени на натиск да се консолидират, за да намалят разходите и да увеличат своите дигитални предложения.
Миналата година, американската компания Fidelity National Information Services (FIS) купи процесора за плащане Worldpay за около 35 милиарда долара, докато Fiserv купи First Data при сделка за 22 милиарда долара и Global Payments се обедини с Total Systems Services, за да създаде мултинационална компания за плащания на стойност 40 милиарда долара.
@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }
Bitget Wallet сключи стратегическо партньорство с Mastercard и доставчика на Web3 плащания Immersve за пускането на нова платежна карта, която позволява на потребителите да харчат криптовалути директно от своите дигитални портфейли.
Изпълнителният директор на Robinhood Влад Тенев разкри в понеделник планове за пускане на токенизирани акции на европейския пазар, като се започне с акции на частните технологични гиганти OpenAI и SpaceX.
Водещата крипто борса Coinbase (COIN) ще пусне на пазара в САЩ от 21 юли безсроюни фючърсни договори, като по този начин ще се превърне в една от първите регулирани организации, предлагащи продукт, който отразява до голяма степен популярните в световен мащаб офшорни безсрочни договори.
Robinhood разшири предлагането си на крипто фючърси, като пусна микро фючърсни договори за XRP, Solana (SOL) и Биткойн (BTC).