Френски правоохранителен служител в Генералната дирекция по сигурността на вътрешните работи (Direction Générale de la Sécurité Intérieure - DGSI) беше обвинен миналата седмица и беше задържан под стража, за предполагаема продажба на държавни тайни в замяна на Биткойн.
Според местната френска медия Le Parisien, неназованият агент е бил арестуван за предаване на икономическа информация и фалшифициране на административни документи.
Въпреки че все още не е намерена връзка с тероризъм, медията съобщава, че агентът е имал контакт с членове на организираната престъпност, както и „специалисти по икономическо разузнаване“, които се интересуват от такива тайни. Изтеглата информация била открита за пръв път от членовете на Централната дирекция на съдебната полиция, преди следователите в DGSI да проследят дейността на агента онлайн, като използвал своя личен код. Всеки служител, работещ с GDIS, има персонален код, който следи тяхната компютърна дейност. За това разследване DGSI се фокусира върху „произхода на файловите заявки“.
Централната служба за противодействие на нередовната имиграция и заетостта на чужденците без име (OCRIEST) разрушава структурата на криминалната мрежа, която агентът използва.
Файловете с данни в GDIS се класифицират като „тайна защита“ или „конфиденциална защита“, a споделянето на документи с това ниво на разрешение за достъп, идва с тежко наказание.
Агентът е изправен пред седем години затвор и евентуална глоба от 100 000 евро, ако бъде признат за виновен в съда.
Миналия месец, френският регулатор на фондовите пазари, Authorite des Marches Financiers (AMF), включи 21 нови уебсайта за инвестиции, включително многобройни уебсайтове, свързани с крипто, които напомнят на френските потребители да внимават за подобни инвестиции и че „никакви рекламни материали не трябва да пренебрегват фактът, че високата възвръщаемост винаги е свързана с висок риск“.
Регулаторът, който наскоро получи законовите правомощия да предоставя лицензи на дружества, емитиращи ICO, ще види агенцията да предостави допълнителни гаранции за ICO, тъй като компаниите кандидатстващи сега трябва да предоставят подробна информация относно офертата и емитента.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.