Франция нашумя със спорно данъчно предложение, насочено към нереализираните печалби от криптовалути като част от бюджета за 2025 г.
Ако бъде прието, инвеститорите ще могат да бъдат облагани с данък върху увеличената стойност на притежаваните от тях активи, дори и да не ги продават. Мярката, одобрена от Сената, сега предстои да бъде гласувана в Народното събрание.
Поддръжниците твърдят, че данъкът гарантира справедлив принос на по-богатите инвеститори, докато критиците предупреждават, че той може да накаже притежателите и да обезкуражи иновациите. За разлика от съществуващите данъци върху капиталовите печалби от продажби, това предложение добавя още едно ниво на сложност, като облага непродадените активи – рядък ход в световен мащаб.
Това развитие идва в момент, когато Европа увеличава усилията си за регулиране на криптовалутите, балансирайки иновациите с надзора. Въпреки че смелата стъпка на Франция може да създаде прецедент, тя също така поражда опасения за прогонване на инвестициите от региона. Предложението подчертава нарастващото напрежение между децентрализирания характер на крипто сферата и стремежа на правителствата към по-строг контрол.
Ако бъде въведен, този данък може да отбележи значителна промяна в начина, по който се третират дигиталните активи, както във Франция, така и потенциално в цяла Европа. Той би поставил Франция в челните редици на крипто регулирането, но също така може да предизвика ответна реакция от страна на инвеститорите и предприятията, които се притесняват от дългосрочното въздействие върху конкурентоспособността на региона в бързо развиващата се дигитална икономика.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.