Френските власти засилиха проверката си върху Binance, като започнаха съдебно разследване по обвинения във финансови злоупотреби.
Проверката, която включва обвинения в пране на пари, укриване на данъци и връзки с незаконни дейности като трафик на наркотици, бележи нова глава в предизвикателствата, пред които е изправен гигантът в областта на криптовалутите в Европа.
Разследването се основава на по-ранни проверки, датиращи от 2023 г., когато френските регулаторни органи обвиниха Binance, че предлага неразрешени услуги в областта на криптовалутите и не отговаря на изискванията за борба с прането на пари (AML). Тези регулаторни пречки в крайна сметка доведоха до оттеглянето на борсата от френския пазар.
Binance не е чужда на правните предизвикателства в световен мащаб. В Съединените щати платформата и нейният бивш главен изпълнителен директор Чанпен Джао са изправени пред обвинения в нарушаване на законите за борба с прането на пари и санкциите, което допринася за нарастващия контрол върху практиките за съответствие на борсата.
Въпреки сериозния характер на тези обвинения, Binance все още не е взела отношение по последните събития във Франция. Това мълчание оставя мнозина в крипто пространството да спекулират за потенциалното въздействие върху операциите на борсата и нейната по-широка репутация. Тъй като регулаторните органи по света затягат надзора си върху платформите за криптовалути, Binance се оказва в центъра на нарастващ правен и регулаторен натиск.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.
Огромна платформа за киберпрестъпления, функционираща предимно чрез Telegram, бе разбита, което нанесе сериозен удар на мрежите за крипто измами в Азия.
Американски съд осъди на 30 години затвор Мохамед Азхаруддин Чипа, който бе признат за виновен във финансиране на тероризъм чрез криптовалути.