Американският фондов пазар се е покачил до безпрецедентни нива, надхвърляйки общата стойност на всички останали световни пазари.
През последното десетилетие американските акции са добавили $40 трилиона, което е повече от печалбите в други страни, достигайки обша стойност от $64 трилиона. Акциите в САЩ вече представляват 74% от световния индекс MSCI, с което се подобряват рекордите от 70-те години на миналия век.
Технологични гиганти като Nvidia, Microsoft и Amazon са водещи в този подем, като осигуряват повече от половината от печалбите на S&P 500 през 2024 г. Макар че технологиите бяха основният двигател, растежът обхвана и сектори като потребителските стоки, финансите и енергетиката. Nasdaq Composite и Dow Jones Industrial Average достигнаха исторически върхове, като Dow надхвърли 40,000, а S&P 500 достигна 24 нови рекорда през тази година.
Оптимизмът относно намаляването на лихвените проценти, охлаждането на инфлацията и силните корпоративни печалби допълнително стимулираха ралито. Богатата на парични средства среда на Уолстрийт и постоянните резултати на американските компании поддържат фокуса на световните инвеститори върху щатските пазари, въпреки предизвикателствата в други страни.
Извън САЩ капиталовите пазари възлизат на $61 трилионаа, нараствайки с по-малко от половината от темповете на американските акции. Докато Япония и Европа бележат скромни печалби, те бледнеят в сравнение с капиталите, заливащи американските пазари, които остават своеобразен ориентир за растеж и стабилност в световен мащаб.
Министерството на правосъдието на САЩ осъди 57-годишния Двейн Голден от Пенсилвания на 97 месеца затвор за организиране на измамна схема за крипто инвестиции, чрез която са откраднати над $40 милиона от инвеститори.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, направи смела прогноза за среброто, наричайки го ‘най-добрата асиметрична покупка“, която може да се направи в момента.
Инвестиционната компания Strategy Inc. (MicroStrategy), фокусирана върху Биткойн, е подложена на нарастващ правен натиск, след като поне пет адвокатски кантори заведоха колективни искове за нереализирани загуби от ВТС в размер на $6 милиарда.
Държавните конфликти разтърсват пазарите, но историята потвърждава, че паническите разпродажби на криптовалути в отговор на такива събития обикновено са погрешен ход.