Американският фондов пазар се е покачил до безпрецедентни нива, надхвърляйки общата стойност на всички останали световни пазари.
През последното десетилетие американските акции са добавили $40 трилиона, което е повече от печалбите в други страни, достигайки обша стойност от $64 трилиона. Акциите в САЩ вече представляват 74% от световния индекс MSCI, с което се подобряват рекордите от 70-те години на миналия век.
Технологични гиганти като Nvidia, Microsoft и Amazon са водещи в този подем, като осигуряват повече от половината от печалбите на S&P 500 през 2024 г. Макар че технологиите бяха основният двигател, растежът обхвана и сектори като потребителските стоки, финансите и енергетиката. Nasdaq Composite и Dow Jones Industrial Average достигнаха исторически върхове, като Dow надхвърли 40,000, а S&P 500 достигна 24 нови рекорда през тази година.
Оптимизмът относно намаляването на лихвените проценти, охлаждането на инфлацията и силните корпоративни печалби допълнително стимулираха ралито. Богатата на парични средства среда на Уолстрийт и постоянните резултати на американските компании поддържат фокуса на световните инвеститори върху щатските пазари, въпреки предизвикателствата в други страни.
Извън САЩ капиталовите пазари възлизат на $61 трилионаа, нараствайки с по-малко от половината от темповете на американските акции. Докато Япония и Европа бележат скромни печалби, те бледнеят в сравнение с капиталите, заливащи американските пазари, които остават своеобразен ориентир за растеж и стабилност в световен мащаб.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.