Начало » Други » Фондовият пазар на Китай се срива, а избягалите инвеститори може да не се върнат

Фондовият пазар на Китай се срива, а избягалите инвеститори може да не се върнат

11.02.2024 14:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Фондовият пазар на Китай се срива, а избягалите инвеститори може да не се върнат

Според Атлантическия съвет неотдавнашният спад на китайския фондов пазар е нанесъл значителен удар, като от началото на 2021 г. китайските компании са загубили общо $7 трилиона.

Този спад би могъл да отбележи повратна точка, възпирайки чуждестранните инвеститори да се завърнат. Старши сътрудникът Джереми Марк отбеляза, че офшорните търговци вече изтеглят инвестициите си поради мрачните икономически перспективи.

В бъдеще китайският пазар може да привлече повече спекулативни инвеститори, търсещи бързи печалби, а не възможности за стабилен растеж.

Марк предполага, че чуждестранните търсачи на изгодни сделки и хедж фондовете биха могли да доминират, което потенциално може да засили пазарната волатилност.

За да противодейства на спада, Пекин прилага мерки като покупки с държавна подкрепа и ограничения на достъпа до офшорни пазари. Въпреки че тези усилия временно повишиха китайските индекси, Марк подчерта, че устойчивото възстановяване зависи от справянето на Пекин с по-широки кризи.

Пазарът на недвижими имоти, който представлява една четвърт от БВП на Китай, е основен проблем. Високата степен на задлъжнялост доведе до вълна от фалити, утежнена от бавната реакция на Пекин и репресиите срещу технологичния сектор през 2020 г., което допълнително обезкуражи чуждестранните инвеститори.

Това бягство на капитали се отрази на китайската стартъп сцена, като пазарът на IPO пресъхна. Марк предупреди, че дори и икономиката да се стабилизира, има тревожни признаци по отношение на позицията на правителството спрямо инвеститорите в акции, което може да разтревожи допълнително пазара.

В обобщение, спадът на китайския фондов пазар има значителни последици за чуждестранните инвеститори и икономиката като цяло, като е възможно да има трайни последици.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови събития в областта на криптовалутите, които да наблюдаваме през следващите месеци

Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.

21.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Държавен пенсионен гигант в САЩ увеличава дяловете си в Palantir и Strategy

Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.

20.07.2025 22:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Американският долар става ончейн, тъй като закона GENIUS навлиза в дигиталната ера

В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.

20.07.2025 20:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Иск на JPMorgan застрашава достъпа до криптовалутите

JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.

20.07.2025 15:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.