В понеделник южнокорейският фондов пазар преживя най-лошата си сесия от световната финансова криза през 2008 г. насам, като за първи път от четири години насам бяха въведени ограничения на търговията поради значителния спад на технологичните акции на фона на опасенията за рецесия в САЩ.
Основният индекс KOSPI затвори със спад от 8.8% на ниво от 2,441.55 пункта, отбелязвайки най-големия си процентен спад от 24 октомври 2008 г. насам. В един момент KOSPI спадна с 10.8%, което доведе до задействане на “прекъсвачи“, които спират търговията с акции и деривати за 20 минути, когато индексът се колебае с повече от 8%.
KOSPI спадна с над 14% от шестмесечния си връх, достигнат при 2,860.42 пункта през юли. Основните производители на чипове Samsung Electronics и SK Hynix отбелязаха значителни загуби от съответно 10.3% и 9.9% след силните спадове на индекса Philadelphia Semiconductor Index.
По-широкият азиатски пазар също отбеляза спадове, като индексът MSCI Asia Pacific ex-Japan спадна с над 2%, а японският Nikkei – с 12.4%.
В отговор на пазарните сътресения южнокорейските власти направиха няколко изявления, за да успокоят опасенията на инвеститорите, като министърът на финансите обеща да се справи с пазарната нестабилност в съответствие с план за действие при извънредни ситуации. Фючърсите на акциите в САЩ също се понижиха с над 2% в часовете на азиатската търговия след значителните спадове миналия петък поради слабите данни за заетостта, които засилиха опасенията за влошаване на пазара на труда и потенциална рецесия.
Освен това южнокорейският вон отслабна с над 1% от двумесечния връх, достигнат в петък, тъй като чуждестранните инвеститори продадоха местни акции на стойност 1.5 трилиона вона ($1.09 милиарда) в най-голямата разпродажба от две години и половина насам.
BitGo, водещ американски попечител на криптовалути, представи нова платформа за управление и защита на местни токени, използвани в Web3 протоколите.
Фондация Linux създаде нова структура – Linux Foundation Decentralized Trust (LFDT), която има за цел да обедини проекти с отворен код за децентрализирани технологии.
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на анализаторската компания CryptoQuant, изрази тревога относно настоящото състояние на индустрията на дигиталните активи.